Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Jakie cyklicznie organizowane przez MPK SA w Krakowie wydarzenie jest najciekawsze:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

12.01.2009 Nowe autobusy z niską podłogą

Coraz wygodniej podróżuje się pasażerom Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie na liniach aglomeracyjnych. Na kilku liniach m.in. 201, 235 i 245 jeździ już bowiem pięć nowych 8,5 metrowych autobusów Jelcz M083C, które tuż przed końcem roku 2008 dotarły do Krakowa. Są to ostatnie kupione w ubiegłym roku przez MPK S.A pojazdy. Autobusy te na pewno spodobają się pasażerom. Są niskopodłogowe, wyposażone w kasowniki z czytnikiem Krakowskiej Karty Miejskiej i jednorazowo mogą przewieźć do 60 osób.

Od dotychczas kupowanych przez MPK S.A. midibusów różnią się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim długością (są o pół metra dłuższe).   

 

Warto podkreślić, że tabor autobusowy krakowskiego przewoźnika należy do najnowocześniejszych w Polsce. Przed końcem 2008 roku na linie nie wyjeżdżają już stare autobusy Jelcz M120. To sprawiło, że w Krakowie zostało tylko 38  pojazdów bez niskiej podłogi. W sumie aż 93 proc. pojazdów MPK S.A. jest niskopodłogowych.

51 autobusów jest wyposażonych w klimatyzację, co stanowi 10 proc. taboru. Wszystkie pojazdy są przyjazne dla środowiska i spełniają europejskie normy związane z wytwarzaniem do atmosfery dwutlenku węgla.

Ponad 100 pojazdów jest już wyposażonych w monitoring a ponad 80 autobusów przegubowych ma zamontowane automaty biletowe.

Sukcesem MPK S.A. w Krakowie było też wycofanie z ruchu Ikarusów, kilkunastoletnich starych autobusów, które w Krakowie są już od ponad roku zabytkiem.

Unowocześnianie krakowskiego taboru będzie kontynuowane również w tym roku. MPK S.A. planuje bowiem zakupy kolejnych nowoczesnych i niskopodłogowych autobusów, o ile tylko pozwolą na to środki.

 

W 2008 roku MPK S.A. w Krakowie kupiło 58 autobusów:

35 autobusów marki Solaris (12-metrowych), 10 mercedesów przegubowych (18-metrowych) i 13 krótkich autobusów marki Polskie Autobusy.

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS