Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w komunikacji miejskiej w 2018 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

13.05.2009 Kolejne Mercedesy w Krakowie

Za cztery miesiące na krakowskich ulicach pojawią się kolejne nowoczesne, niskopodłogowe autobusy Mercedesa. Oferta tego właśnie producenta została bowiem wybrana w zakończonym przetargu, zwyciężając ofertę polskiej firmy Solaris Bus&Coach S.A. O wyborze oferty Mercedesa zadecydowała niższa cena. Koszt dostawy jednego autobusu Mercedes wycenił na niecały 1 mln 150 tys. zł netto, podczas gdy Solaris zażądał ponad 20 tys. zł więcej bo 1 mln 170 tys. zł netto.

Krakowianie nowymi przegubowymi Mercedesami pojadą już w październiku. Autobusów będzie 12. Każdy z nich jest nowoczesnym, niskopodłogowym pojazdem wyposażonym w klimatyzację, ekologiczny silnik spełniający europejskie normy Euro 5 związane z ochroną środowiska oraz kamery i automat biletowy. Autobusy będą pomalowane ekologicznymi farbami wodorozcieńczalnymi. Będą także wyposażone w mechanizm samoczynnego gaszenia pożaru w komorze silnika.

Dzięki tym zakupom tabor autobusowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie stanie się jeszcze bardziej nowoczesny i komfortowy dla pasażerów. Nowe pojazdy zastąpią najstarsze autobusy Jelcza. MPK S.A. w Krakowie już teraz posiada jeden z najnowocześniejszych taborów autobusowych w Polsce. 93 proc. pojazdów MPK S.A. ma niską podłogę. 51 autobusów jest wyposażonych w klimatyzację, co stanowi 10 proc. taboru. Wszystkie pojazdy są przyjazne dla środowiska i spełniają europejskie normy związane z ochroną środowiska.

Ponad 100 pojazdów jest już wyposażonych w monitoring a ponad 80 autobusów przegubowych ma zamontowane automaty biletowe.

Sukcesem MPK S.A. w Krakowie było też wycofanie z ruchu Ikarusów, kilkunastoletnich starych autobusów oraz Jelczy M120, które w Krakowie są już zabytkami.

 

W ubiegłym roku MPK S.A. w Krakowie kupiło 58 autobusów:

35 autobusów marki Solaris (12-metrowych), 10 mercedesów przegubowych (18-metrowych) i 13 autobusów midi marki Polskie Autobusy.

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS