Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Jakie było najważniejsze wydarzenie komunikacyjne 2017 roku?

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

13.05.2009 MPK S.A. zdobywa unijne pieniądze na transport

Budowa linii tramwajowej od ronda Grzegórzeckiego przez most Kotlarski do ul. Lipskiej wraz z budową ulicy Kuklińskiego, modernizacja i przebudowa torowiska na ul. Długiej oraz zakup 24 niskopodłogowych tramwajów – to zadania jakie w ramach unijnego projektu „Zintegrowany transport publiczny w aglomeracji krakowskiej – etap II” zrealizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie. Koszt całego projektu jest szacowany na ok. 390 mln zł netto (470 mln zł brutto), z czego aż połowa środków będzie pochodzić z unijnego programu. Pozostałe pieniądze będą pochodzić z kredytu jaki zaciągnie MPK S.A.

- Posiadamy już promesy kredytowe z kilku banków, m.in. z EBOR-u oraz Pekao S.A. i PKO BP, które bez problemu udzielą nam pożyczki w wysokości ok. 200 mln zł – mówi Zbigniew Palenica, wiceprezes MPK S.A. w Krakowie.

Na przełomie maja i czerwca MPK S.A. wyśle do Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie oraz do Jaspersa, instytucji wspierającej przygotowanie krakowskiego projektu, dokumenty aplikacyjne o dofinansowanie. Natomiast w połowie czerwca powinna być już podpisana umowa między MPK S.A. a Gminą Miejską Kraków, która da krakowskiemu przewoźnikowi formalne prawo do występowania w roli beneficjenta projektu.

- Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to już w czerwcu ogłosimy postępowania przetargowe na realizację wszystkich zadań, za które jesteśmy odpowiedzialni. Zaraz po rozstrzygnięciach przetargów rozpoczną się prace budowlane – zapewnia Zbigniew Palenica.

Modernizacja ul. Długiej zakończyłaby się już pod koniec wakacji 2010 roku. Budowa nowej linii potrwałaby dwa lata od 2010 do 2011 roku i byłaby podzielona na dwa etapy. W pierwszym powstałoby torowisko od ronda Grzegórzeckiego do ul. Nowohuckiej, po którym już w 2010 roku jeździłyby dwukierunkowe tramwaje.

Na pierwsze nowe niskopodłogowe wagony długie na 32 metry, wyposażone w klimatyzację trzeba będzie poczekać do 2011 roku. Ostatni 24 wagon z tej serii powinien dotrzeć do Krakowa w 2012 roku.

Warto przypomnieć, że zaledwie rok temu w maju 2008 roku w Krakowie zakończyła się realizacja pierwszego największego unijnego projektu w Polsce związanego z transportem publicznym. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie w ramach tego projektu zmodernizowało ulice Lubicz i Rakowicką, przebudowało torowisko z pętli Kamiennej do Krowodrzy Górki oraz zakupiło 24 niskopodłogowe tramwaje. Koszt wszystkich inwestycji wyniósł ponad 220 mln zł netto (ok. 270 mln zł brutto). Połowa środków pochodziła z unijnych funduszy.

 

Koszty projektu „Zintegrowany transport publiczny w aglomeracji krakowskiej – etap II” (w mln zł netto):

Budowa nowej linii tramwajowej wraz z budową ul. Kuklińskiego – ok. 142

Przebudowa torowiska na ul. Długiej – ok. 35

Zakup niskopodłogowych tramwajów – ok. 210

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS