Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w komunikacji miejskiej w 2018 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

10.06.2009 Pierwsza zagraniczna wizyta Sana

W dniach 5-7 czerwca 2009 roku nasz odnowiony historyczny autobus SAN H-01 był uczestnikiem spotkania historycznych pojazdów użytkowych w Dreźnie, zorganizowanego przez Dresdner Verkersbetriebe AG z okazji jubileuszu 95 lat komunikacji autobusowej w Dreźnie. 

Nasz autobus, rocznik 1958, samodzielnie pokonał trasę przejazdu do Drezna i z powrotem do Krakowa, wykonując łącznie ponad 1200 km.  Na autostradzie autobus osiągał maksymalną prędkość 66 km/h. 

W zlocie wzięło udział około 130 pojazdów historycznych wyprodukowanych przed rokiem 1971. 

Autobus, z uwagi na swój wiek, na wyjazd do Drezna musiał uzyskać zgodę Małopolskiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Wystawa pojazdów zorganizowana była na terenie zajezdni autobusowej, która mieści się blisko centrum miasta. Prezentacja pojazdów historycznych dostępna była dla wszystkich mieszkańców Drezna i przybyłych gości. Nasz autobus wzbudził wyjątkowe zainteresowanie, swą oryginalną konstrukcją i nietypowym rozwiązaniem sterowania otwierania i zamykania drzwi. Niektórych gości naszego stoiska interesowała nawet konstrukcja nośna podwozia i zabudowa silnika. Jednym ze wiedzącym nasz autobus był Dyrektor ds. Finansów DVB Reiner Zieschank, którego zaskoczyła informacja, że autobus przyjechał samodzielnie, a nie został przywieziony koleją. W drugim dniu wszystkie pojazdy uczestniczyły w paradzie ulicami starego miasta, podczas której autobusy przewoziły gości wystawy. Parada uliczna pojazdów była ostatnim etapem obchodów 95 lat uruchomienia komunikacji autobusowej. W dniu następnym autobus powrócił samodzielnie do Krakowa. Prowadzącymi autobus byli Panowie: Słowik Janusz i Stokłosa Janusz. Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS