Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w komunikacji miejskiej w 2018 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

18.06.2009 W Nowej Hucie kupimy bilet bez gotówki

Pasażerom krakowskiej komunikacji coraz łatwiej jest kupić bilet. Przybywa bowiem automatów, w których za bilet można zapłacić kartą. Czytniki kart płatniczych zostały już zamontowane w kolejnych trzech automatach Krakowskiej Karty Miejskiej. W sumie obecnie w Krakowie funkcjonuje już 9 automatów KKM, w których zamontowano takie urządzenia. Dzięki nim nie trzeba przy sobie posiadać gotówki żeby kupić bilet okresowy. Wystarczy do tego karta płatnicza i dostępne środki na koncie. 

Trzy nowe automaty, w których zamontowano czytniki kart tym razem nie są zlokalizowane w centrum miasta.

- Urządzenia zamontowaliśmy w automacie stojącym przy Placu Centralnym w Nowej Hucie, przy pętli autobusowej w Mistrzejowicach oraz przy pętli tramwajowej w Krowodrzy Górce – wyjaśnia Dariusz Bojda, odpowiedzialny za system Krakowskiej Karty Miejskiej w MPK S.A. w Krakowie.

Przypomnijmy, że za bilet można płacić kartą od września 2008 roku.

- Usługa bardzo spodobała się pasażerom krakowskiej komunikacji i coraz więcej osób korzysta z takiej formy płatności za bilet. Dlatego też automatów z czytnikami kart płatniczych na pewno będzie systematycznie przybywać – zapewnia Dariusz Bojda.

Warto dodać, że operacja zapłaty kartą w automacie jest całkowicie bezpieczna. Bank Pekao S.A. sprawdził wszystkie zamontowane czytniki i przyznał im swój certyfikat. To oznacza, że płacenie kartą w automatach nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia.

W automatach KKM kartą można zapłacić od kwoty 20 zł. To oznacza, że pasażerowie przy użyciu karty kupią każdy rodzaj biletu okresowego.

Zapłata kartą za bilet jest bardzo prosta. Najpierw pasażerowie muszą wybrać rodzaj biletu jaki chcą wykupić. Gdy już to zrobią pojawi się opcja zapłaty albo gotówką albo kartą. Jeżeli pasażer wybierze opcję zapłaty kartą, to po prawidłowym przeprowadzeniu transakcji automat wydrukuje potwierdzenie zapłaty.

Czytnik kart oraz klawiatura do wpisywania PIN-u są zamontowane po lewej stronie automatu.

Przypomnijmy, że w Krakowie stoją 63 automaty KKM. Można w nich wykupić bilety okresowe na wszystkie linie oraz bilety jednorazowe. Można to zrobić przez całą dobę.

System KKM składa się z 63 automatów, 300 tys. kart oraz 60 czytników do ich kontroli. Zostały one zakupione przez krakowskie MPK S.A. w ramach unijnego projektu. Dzięki temu 75 proc. kosztów wszystkich urządzeń pokryła Unia Europejska. Pozostałą część środków pokryło MPK S.A.

 

 

Lista automatów z czytnikami kart płatniczych:

Ul. Pawia (obok Galerii Krakowskiej) 

Pl. Wszystkich Świętych 

Ul. Lubicz (obok Dworca Głównego) 

Ul. Westerplatte (obok Poczty Głównej) 

Ul. Dunajewskiego (obok Teatru Bagatela) 

Ul. St. Grota Roweckiego  (pętla autobusowa Ruczaj)

Plac Centralny

Pętla tramwajowa w Krowodrzy Górce

Pętla autobusowa w Mistrzejowicach

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS