Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w komunikacji miejskiej w 2018 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

24.07.2009 Zapowiedzi przystanków już w co czwartym tramwaju

System głosowego zapowiadania przystanków funkcjonuje już we wszystkich 50 niskopodłogowych wagonach Bombardiera. Pasażerowie podróżujący komunikacją miejską lektora zapowiadającego przystanki usłyszą więc w co czwartym krakowskim tramwaju. To efekt prac związanych z zamontowaniem urządzeń głośnomówiących w 26 wagonach Bombardiera, pierwszej i drugiej serii, prowadzonych od początku tego roku przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie.

Przypomnijmy, że pierwsze tramwaje z głosowym zapowiadaniem przystanków wyjechały na ulice w październiku 2007 roku. Były to wagony Bombardiera trzeciej serii (z charakterystycznym czarnym kolorem z przodu i z tyłu) zakupione przez krakowskiego przewoźnika w ramach unijnego projektu. Od tego czasu liczba wagonów z zapowiadaniem ciągle się zwiększała. W połowie 2008 roku wszystkich wagonów z systemem głosowej informacji pasażerskiej było już 24. 

Zapowiadanie głosowe jest montowane w tramwajach głównie z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących. Dzięki tej usłudze wiedzą one dokładnie, gdzie aktualnie się znajdują i kiedy powinny wysiąść. Pozytywne opinie na temat tej usługi wielokrotnie wygłaszali przedstawiciele krakowskich środowisk skupiających osoby niepełnosprawne.

Warto podkreślić, że system informacji głosowej jest ściśle związany z informacją, która wyświetla się na tablicach elektronicznych umieszczonych wewnątrz wagonów.  

Najpierw pasażerowie przed zatrzymaniem się tramwaju na przystanku słyszą z głośników jego nazwę. Równocześnie jest ona wyświetlona na tablicach zamontowanych pod sufitem wagonów. Kolejna informacja płynie z głośników tuż po ruszeniu tramwaju z przystanku. Wtedy pasażerowie dowiadują się, jaki będzie następny przystanek, a jego nazwa wyświetla się na dwóch wewnętrznych tablicach bocznych. Dodatkowo na tych dwóch tablicach jest wyświetlany numer linii, kierunek docelowy, oraz trzy kolejne nazwy przystanków.

Obecnie tramwaje z systemem zapowiadania przystanków kursują na następujących liniach: 3, 5, 6, 7, 8 oraz 50. Przystanki we wszystkich tramwajach zapowiada anonimowy lektor. Wcześniej do nagrania nazw krakowskich przystanków tramwajowych udało się zaprosić znanych i lubianych krakowskich artystów: aktorów Annę Dymną i Krzysztofa Globisza oraz piosenkarza Grzegorza Turnaua. Z okazji Dnia Dziecka przystanki w tramwajach zapowiadały także dzieci.

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS