Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w komunikacji miejskiej w 2018 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

30.07.2009 Ruszył przetarg na budowę linii tramwajowej

Za niecałe cztery miesiące dowiemy się jaka firma będzie budować  nową linię tramwajową, która połączy rondo Grzegórzeckie z Golikówką. W środę, 29 lipca Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie ogłosiło przetarg, który ma wyłonić wykonawcę tej inwestycji.

- Otwarcie ofert będzie 8 września. Wtedy poznamy jakie i ile firm chce budować nową linię tramwajową wraz z budową prawie 1-kilometrowego odcinka ul. Kuklińskiego oraz estakady w ciągu ul. Nowohuckiej i Powstańców Wielkopolskich – wyjaśnia Zbigniew Palenica wiceprezes MPK S.A. w Krakowie.

Od tego dnia krakowski przewoźnik będzie miał 3 tygodnie na sprawdzenie poprawności wszystkich ofert. Przed rozstrzygnięciem przetargu trzeba będzie jeszcze poczekać na wynik kontroli Urzędu Zamówień Publicznych, który na weryfikację wszystkich dokumentów ma miesiąc.

- Jeżeli oferty będą prawidłowe i nie będzie protestów to zwycięzcę przetargu, który wybuduje nową linię tramwajową poznamy w pierwszych dniach listopada. Na realizację inwestycji wykonawca będzie miał 19 miesięcy – dodaje Zbigniew Palenica.

Nowa linia tramwajowa będzie miała długość 4,2 km. Będzie prowadziła od ronda Grzegórzeckiego, przez most Kotlarski, ul. Herlinga-Grudzińskiego, Klimeckiego a następnie przez budowaną równolegle z torowiskiem ul. Kuklińskiego do ul. Lipskiej i Golikówki. Tam zostanie wybudowana pętla tramwajowa wraz z terminalem autobusowym. Na trasie nowej linii pojawi się pięć przystanków w każdym kierunku. Warto podkreślić, że linia na całej długości będzie biegła wydzielonym torowiskiem.

Przypomnijmy, że budowa nowej linii tramwajowej z ronda Grzegórzeckiego do Płaszowa jest częścią unijnego projektu „Zintegrowany transport publiczny w aglomeracji krakowskiej – etap II”. Beneficjentem i inwestorem całego projektu jest MPK S.A. w Krakowie.

Oprócz budowy nowej linii w ramach tego projektu zostanie przebudowana ul. Długa oraz zakupione nowoczesne, niskopodłogowe tramwaje o długości minimum 31 metrów i wyposażone w klimatyzację (przetarg na zakup nowych wagonów został już ogłoszony 24 czerwca). Wartość całego projektu jest szacowana na ok. 387 mln zł netto (472 mln zł brutto). Połowa tej kwoty będzie pochodzić z unijnych funduszy, natomiast druga połowa zostanie uzyskana z kredytu jaki MPK S.A. zaciągnie w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju oraz w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Należy podkreślić, że w ramach tego projektu budowa półkilometrowej estakady w ciągu ul. Nowohuckiej i Powstańców Wielkopolskich (nad skrzyżowaniem ul. Klimeckiego, Kuklińskiego i Płaszowską) będzie inwestycją w całości finansowaną z budżetu gminy Kraków. Koszt jej realizacji wynosi ok. 58 mln zł netto.

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS