Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w komunikacji miejskiej w 2018 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

01.10.2009 KKM – najlepszy sposób na bilet, bez kolejki

W krakowskich automatach coraz łatwiej można kupić bilet. A to za sprawą kolejnych automatów Krakowskiej Karty Miejskiej wyposażonych w czytnik kart płatniczych. Pasażerowie krakowskiej komunikacji mogą z nich korzystać już od 29 września. Wystarczy, że posiadają kartę płatniczą i dostępne na koncie środki. 12 nowych czytników zostało zamontowanych w automatach stojących m.in. w Borku Fałęckim, Kurdwanowie, Nowej Hucie oraz Bronowicach (pełny wykaz automatów wyposażonych w czytniki kart płatniczych jest dostępny na stronie internetowej www.kkm.krakow.pl). To oznacza, że już jedna trzecia tych urządzeń, czyli dokładnie 21, jest wyposażona w czytniki kart płatniczych. Wcześniej funkcjonowały one bowiem w 9 automatach.

To rozwiązanie na pewno docenią wszyscy pasażerowie, w tym studenci, którzy rozpoczynają właśnie kolejny rok akademicki. Kilkanaście tysięcy studentów pierwszego roku kilku krakowskich uczelni zanim jednak skorzysta z udogodnień jakie dają automaty KKM, będzie musiało przynieść swoje Elektroniczne Legitymacje Studenckie do Punktu Sprzedaży Biletów Okresowych przy ul. Podwale 3/5. Aby mogły im one służyć także jako bilet okresowy konieczne jest spisanie danych studenta oraz sformatowanie legitymacji dla potrzeb systemu Krakowskiej Karty Miejskiej. 

Tylko studenci AGH, Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości, Uniwersytetu Pedagogicznego, Wyższej Szkoły Europejskiej oraz Wyższej Szkoły Handlowej w Krakowie są zwolnieni z tego obowiązku. Władze tych uczelni same zadbały o to, aby zebrać dane studentów i przekazać je Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu S.A. w Krakowie. Dzięki temu studenci AGH, WSZiB, UP, WSE oraz WSH zamiast przychodzić do punktu przy ul. Podwale, będą mogli samodzielnie doładować swoje ELS w jednym z 63 automatów Krakowskiej Karty Miejskiej.

Opierając się na doświadczeniach lat poprzednich Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie już przygotowuje się na przyjęcie studentów pierwszego roku w Punkcie Sprzedaży Biletów Okresowych przy ul. Podwale. W związku z bardzo dużą liczbą studentów, którzy w pierwszych dniach października będą tam przychodzić, kolejek pewnie nie da się uniknąć. Chcemy jednak, aby obsługa naszych pasażerów w tym punkcie odbywała się szybko i sprawnie. Na każdym z siedmiu stanowisk są zamontowane specjalne urządzenia, dzięki którym spisywanie danych i formatowanie ELS będzie się odbywało automatycznie. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 - 19.00.  Będzie on otwarty również w sobotę 3 października, od 7.00 do 14.00.

Do studentów 12 krakowskich uczelni, które mają podpisaną umowę z MPK S.A. została także rozesłana informacja o systemie Krakowskiej Karty Miejskiej. Chcemy przez to zachęcić te osoby, które nie muszą przychodzić do punktu przy ul. Podwale, aby samodzielnie doładowały bilet w automacie.

Automaty są ustawione w wielu punktach miasta, nie tylko w centrum, ale również na dużych krakowskich osiedlach, w Kurdwanowie czy Prokocimiu. Automaty stoją także w Nowej Hucie. Dzięki nim bilet okresowy można kupić o każdej porze dnia i nocy, na dowolną linię, dowolną liczbę miesięcy, od dowolnego dnia miesiąca. 

W razie jakichkolwiek problemów z zakupem biletu w automacie można zadzwonić pod czynny całą dobę numer telefonu: 192 85

Elektroniczne Legitymacje Studenckie mogą w automacie doładować studenci 12 krakowskich uczelni wyższych, które mają podpisaną umowę z MPK S.A. Są t Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Rolniczy, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, Akademia Muzyczna, Wyższa Szkoła Europejska, Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna "Ignatianum", Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Naszych pasażerów chcemy także poinformować, że w tym roku kończy się okres przejściowy, który trwał ponad dwa lat, kiedy to funkcjonowały dwa rodzaje biletów: elektroniczna Krakowska Karta Miejska oraz tradycyjna plastikowa karta. Ostatecznie jedynym nośnikiem biletów w Krakowie stanie się KKM. Warto podkreślić, że każdy kto posiada bilet zapisany na tym nowoczesnym nośniku może sprawdzić okres jego ważności na kilka sposobów: 

1.      W automatach Krakowskiej Karty Miejskiej

2.      W automatach mobilnych zamontowanych w tramwajach i autobusach

3.      W kasownikach

4.      W Punktach Sprzedaży Biletów Okresowych

5.      W internecie na stronie: www.kkm.krakow.pl

6.      Na wydruku potwierdzającym doładowanie KKM

 

System Krakowskiej Karty Miejskiej składa się z 63 automatów, 300 tys. kart oraz 80 urządzeń do ich kontroli. Zostały one zakupione przez krakowskie MPK S.A. w ramach unijnego projektu. Dzięki temu 75 proc. kosztów wszystkich urządzeń pokryła Unia Europejska. Pozostałą część środków pokryło MPK S.A. Cały system kosztował 7,5 mln zł netto.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS