Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Jakie cyklicznie organizowane przez MPK SA w Krakowie wydarzenie jest najciekawsze:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

13.11.2009 12 nowoczesnych i bezpiecznych autobusów Mercedesa dla krakowian

Pasażerom Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie będzie się jeszcze wygodniej podróżować. Do Krakowa przyjechały bowiem kolejne nowoczesne Mercedesy. W sumie krakowski przewoźnik ma już 22 autobusy tej marki. Pierwszych 10 pojazdów wozi pasażerów już od roku. 12 kolejnych wyjedzie na krakowskie ulice do końca przyszłego tygodnia. 

Pierwszy z 12 nowych, niskopodłogowych Mercedesów zakupionych przez MPK S.A. został uroczyście przekazany krakowskiemu przewoźnikowi już podczas tegorocznych VII Targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPO 2009, odbywających się w Kielcach. 16 września, punktualnie o 12.00, po odegraniu hejnału Mariackiego przedstawiciel firmy EvoBus Polska przekazał Julianowi Pilszczkowi, prezesowi MPK S.A. w Krakowie symboliczny kluczyk do nowego pojazdu. Siedem kolejnych autobusów z tej partii wyjechało na krakowskie ulice 11 listopada. Pozostałe cztery pojazdy Mercedesa zaczną wozić pasażerów pod koniec przyszłego tygodnia. 

Nowa partia Mercedesów, podobnie jak pierwsze modele tej marki, to niskopodłogowe, nowoczesne autobusy. Są wyposażone w klimatyzację, automat biletowy, kamery monitorujące wnętrze pojazdu oraz kasowniki z czytnikami Krakowskiej Karty Miejskiej.

Warto także podkreślić, że każdy z pojazdów jest wyposażony w urządzenia zwiększające bezpieczeństwo pasażerów. Przede wszystkim należy tu wymienić  system, który ma za zadanie informować prowadzącego o zagrożeniu pożarowym w komorze silnika.

Pojazdy te są także wyposażone w fotokomórki przy drzwiach, dzięki czemu wsiadający i wysiadający pasażerowie mogą być pewni, że drzwi nie zamkną się dopóki nie opuszczą wyznaczonej w ich pobliżu strefy bezpieczeństwa.

Krakowski przewoźnik postawił także producentowi wysokie wymagania dotyczące ekologii. Silniki Mercedesów spełniają najwyższe unijne normy określające wytwarzanie dwutlenku węgla do atmosfery.

Wszystkie Mercedesy wyróżniają się od pozostałych autobusów krakowskiego MPK oryginalnym malowaniem. 

Tabor autobusowy krakowskiego przewoźnika należy do najnowocześniejszych w Polsce. Ponad 93 proc. pojazdów ma niską podłogę. 70 autobusów jest wyposażonych w klimatyzację, co stanowi prawie 15 proc. taboru. Wszystkie pojazdy spełniają europejskie normy związane z ochroną środowiska.

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS