Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w komunikacji miejskiej w 2018 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

15.03.2010 Akcja „Wystarczy 1 metr” na półmetku

Minął drugi tydzień akcji skierowanej do kierowców. Podobnie jak w pierwszym tygodniu doszło w nim do dwóch przypadków zablokowania samochodu przez nieprawidłowo zaparkowany samochód. Pierwszy kierowca zostawił swój samochód na ul. Rakowickiej 8 marca blokując przejazd tramwajom na 40 minut. Aby ruch można było przywrócić konieczny był przyjazd lawety i odholowanie zawalidrogi. Drugie zatrzymanie w ubiegłym tygodniu miało miejsce na ul. Zwierzynieckiej. Kierowca zaparkował tam o 4.50 a jego samochód blokował przejazd tramwajom do 5.30. Także to auto zostało odholowane na parking. Zablokowana na 40 minut ul. Zwierzyniecka spowodowała, że tramwaje kursujące do Salwatora musiały zostać skierowane do Cichego Kącika.  To druga w tym miesiącu ulica, gdzie źle zaparkowany samochód zablokował tramwaje. Od 1 marca, od początku trwania akcji „Wystarczy 1 metr” do zatrzymań dochodziło tylko na ul. Rakowickiej.

Cały czas trwają wspólne patrole Straży Miejskiej i inspektorów MPK. W tym tygodniu kontrolowane były ul. Rakowicka, Lubicz, Pawia oraz ul. Zwierzyniecka, Kościuszki i Salwator.  W sumie strażnicy skierowali 5 spraw do sądu, wystawili 59 mandatów i 25 razy pouczali kierowców, którzy nie stosowali się do znaków.

Przypomnijmy, że od 1 marca próbujemy dotrzeć do kierowców z informacją i apelem, aby zanim zostawią swój zaparkowany samochód zastanowili się, czy nie stoi on zbyt blisko torowiska. Stąd hasł „Wystarczy 1 metr”, ponieważ jest to taka odległość pojazdu od torowiska, która pozwala motorniczemu bezpiecznie przejechać obok zaparkowanego samochodu.

W czasie akcji na ulicach Krakowa, gdzie najczęściej dochodzi do blokowania torowisk (ul. Zwierzyniecka, Rakowicka, Karmelicka, Piłsudskiego, Kalwaryjska, Franciszkańska), kierowcom będą rozdawane ulotki informacyjne. W ramach kampanii pojawiła się także reklama na tramwaju.

Nie chodzi nam jednak tylko o informowanie kierowców. Równie ważne są dla nas praktyczne działania, które wpłyną na zmniejszenie liczby przypadków zablokowania tramwajów przez nieprawidłowo zaparkowany samochód. Dlatego ściśle współpracujemy ze Strażą Miejską. W ramach wspólnych działań od 1 do 31 marca strażnicy zwrócą szczególną uwagę na problem parkowania kierowców na tych ulicach, na których najczęściej dochodzi do blokowania tramwajów, a więc na ul. Zwierzynieckiej, Rakowickiej, Długiej, Karmelickiej, Piłsudskiego, Kalwaryjskiej, Franciszkańskiej.

Dodatkowo podczas trwania całej akcji będziemy współpracować z portalem swietekrowy.pl. Każdy, kto zrobi zdjęcie nieprawidłowo zaparkowanego samochodu na ulicy, który blokuje lub utrudnia przejazd tramwajom, będzie go mógł zamieścić na tym portalu. Wystarczy wejść na stronę www.swietekrowy.pl i poszukać zakładki poświęconej tylko i wyłącznie akcji: „Wystarczy 1 metr”. 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS