Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w komunikacji miejskiej w 2018 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

17.03.2010 Słoneczna wiata przy ul. Dietla

W Krakowie stanęła pierwsza wiata w całości oświetlana energią słoneczną. Wcześniej podobne rozwiązanie zastosowano do oświetlenia dwóch słupków przystankowych przy ul. Piłsudskiego.

Słoneczna wiata stoi przy ul. Dietla. Jest ona wyposażona w panel solarny (ogniwo fotowoltaiczne) o mocy nominalnej 70W, specjalnie zaprojektowany sterownik marki Blitzmann oraz dwie baterie o pojemności 18Ah każda.

- Dzięki zastosowanemu odpowiednich ustawień system automatycznie załącza sie po zapadnięciu zmroku, oddając zgromadzoną podczas dnia energię elektryczną do zastosowanego oświetlenia LED, umieszczonego w kasetonie znaku przystankowego D-15, w dwóch kasetonach informacyjnych tzw. liniówek  oraz w gablocie z rozkładem jazdy. Z kolei system wyłącza sie rano, przełączając się na funkcje ładowania akumulatorów – wyjaśnia Grzegorz Dyrkacz, kierownik działu zarządzania ruchem. 

Obecnie cała instalacja jest w fazie testów i naszych obserwacji. Jeżeli wszystkie testy przejdą pomyślnie, podobne rozwiązania planujemy na innych przystankach. W najbliższym czasie planujemy zastosować podobne rozwiązanie do oświetlenia samej gabloty z informacjami dla pasażerów na pętli Krowodrza Górka.

Warto podkreślić, że całkowity koszt instalacji urządzenia na wiacie przystankowej nie przekracza 2 tys. zł, gdzie koszty przyłącza instalacji elektrycznej wraz ze wszystkimi pozwoleniami, projektami i pracami budowlanymi  są na poziomie 10-12 tys. zł. No i jeszcze ważna rzecz – nie płacimy comiesięcznych rachunków za energię.

- Najważniejszym dla nas jest fakt, że bardzo szybko otrzymaliśmy pozytywne sygnały od pasażerów, którzy korzystają z tego przystanku, że dzięki oświetleniu przystanku czują się bezpieczniej a informację przygotowane dla nich są z daleka widoczne i bardzo czytelne – podkreśla Grzegorz Dyrkacz.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS