Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w komunikacji miejskiej w 2018 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

24.03.2010 Trzeci tydzień akcji „Wystarczy 1 metr”

104 mandaty, 9 blokad samochodowych, dwie sprawy skierowane do sądu i 28 pouczeń – to efekt wspólnych patroli strażników miejskich i inspektorów MPK w ubiegłym tygodniu. Kontrole były przeprowadzone w ramach akcji informacyjnej skierowanej do kierowców pod hasłem „Wystarczy 1 metr”  i objęły: ul. Rakowicką, Pawią, Lubicz, Kalwaryjską i Limanowskiego. Strażnicy i inspektorzy zwracali uwagę przede wszystkim na: nie stosowanie się do znaków drogowych oraz parkowanie na przystankach komunikacji miejskiej.

Trzeci tydzień naszej akcji jak do tej pory był najgorszy pod względem liczby zablokowanych torowisk przez nieprawidłowo zaparkowane samochody. Do takich zdarzeń doszło bowiem cztery razy. Najczęściej blokowana była ul. Rakowicka (3 razy), jeden raz tramwaje nie mogły przejechać ul. Zwierzyniecką.

W sumie bezmyślnie zaparkowane samochody zablokowały krakowskie tramwaje na prawie 70 minut. W jednym przypadku konieczna była interwencja lawety. Kierowcę parkującego na ul. Zwierzynieckiej strażnicy miejscy ukarali mandatem w wysokości 300 zł.

W ciągu trzech tygodni trwania akcji „Wystarczy 1 metr” strażnicy miejscy wystawili 277 mandatów, 10 spraw skierowali do sądu i 71 razy pouczali kierowców.

Przypomnijmy, że od 1 marca próbujemy dotrzeć do kierowców z informacją i apelem, aby zanim zostawią swój zaparkowany samochód zastanowili się, czy nie stoi on zbyt blisko torowiska. Stąd hasł „Wystarczy 1 metr”, ponieważ jest to taka odległość pojazdu od torowiska, która pozwala motorniczemu bezpiecznie przejechać obok zaparkowanego samochodu.

W czasie akcji na ulicach Krakowa, gdzie najczęściej dochodzi do blokowania torowisk (ul. Zwierzyniecka, Rakowicka, Karmelicka, Piłsudskiego, Kalwaryjska, Franciszkańska), kierowcom będą rozdawane ulotki informacyjne. W ramach kampanii pojawiła się także reklama na tramwaju.

Nie chodzi nam jednak tylko o informowanie kierowców. Równie ważne są dla nas praktyczne działania, które wpłyną na zmniejszenie liczby przypadków zablokowania tramwajów przez nieprawidłowo zaparkowany samochód. Dlatego ściśle współpracujemy ze Strażą Miejską. W ramach wspólnych działań od 1 do 31 marca strażnicy zwrócą szczególną uwagę na problem parkowania kierowców na tych ulicach, na których najczęściej dochodzi do blokowania tramwajów, a więc na ul. Zwierzynieckiej, Rakowickiej, Karmelickiej, Piłsudskiego, Kalwaryjskiej, Franciszkańskiej.

Dodatkowo podczas trwania całej akcji będziemy współpracować z portalem swietekrowy.pl. Każdy, kto zrobi zdjęcie nieprawidłowo zaparkowanego samochodu na ulicy, który blokuje lub utrudnia przejazd tramwajom, będzie go mógł zamieścić na tym portalu. Wystarczy wejść na stronę www.swietekrowy.pl i poszukać zakładki poświęconej tylko i wyłącznie akcji: „Wystarczy 1 metr”.

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS