Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Jakie cyklicznie organizowane przez MPK SA w Krakowie wydarzenie jest najciekawsze:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

01.10.2012 Poradnik dla studentów I roku – jak korzystać z KKM?

Rozpoczyna się nowy rok akademicki. Do Krakowa na swoje pierwsze zajęcia przyjadą tysiące studentów. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy krótki poradnik, który ma im ułatwić korzystanie z komunikacji miejskiej.

 
Studenci krakowskich uczelni, którzy posiadają elektroniczną legitymację studencką mogą jej używać także jako biletu okresowego. Aby było to możliwe konieczne jest jednak odpowiednie sformatowanie legitymacji. W Krakowie odbywa się to na dwa sposoby. Część uczelni wyższych, do których należy: Akademia Górniczo Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Krakowska im. Frycza Modrzewskiego, Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości, Uniwersytet Pedagogiczny, Wyższa Szkoła Europejska oraz Wyższa Szkoła Handlowa zadbała o to, aby zebrać dane studentów i przekazać je Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu SA w Krakowie. Dzięki temu studenci tych uczelni od razu mogą samodzielnie doładować swoje ELS w jednym z 65 automatów Krakowskiej Karty Miejskiej.
Studenci pierwszego roku pozostałych uczelni zanim skorzystają z automatów KKM będą musieli przynieść swoje Elektroniczne Legitymacje Studenckie do jednego z sześciu Punktów Sprzedaży Biletów (adresy i godziny funkcjonowania wszystkich punktów są dostępne na stronie www.mpk.krakow.p). Aby mogły im one służyć także jako bilet okresowy zostaną tam spisanie dane studenta a legitymacja zostanie sformatowana dla potrzeb systemu Krakowskiej Karty Miejskiej.
Automaty KKM są ustawione w wielu punktach miasta, nie tylko w centrum, ale również na dużych krakowskich osiedlach takich jak Kurdwanów, Bieżanów czy Krowodrza Górka . Automaty stoją także w Nowej Hucie. W automatach KKM bilet okresowy można kupić o każdej porze dnia i nocy, na dowolną linię, dowolną liczbę miesięcy, od dowolnego dnia miesiąca. W ponad połowie automatów KKM za doładowanie ELS można zapłacić każdym rodzajem karty płatniczej.
Lokalizacje wszystkich automatów, także tych wyposażonych w czytniki kart płatniczych, dostępne są na stronie http://www.kkm.krakow.pl/pl/punkty-sprzedazy-biletow/ .
 
W razie jakichkolwiek problemów z zakupem biletu w automacie zawsze można zadzwonić pod czynny całą dobę numer telefonu: 19 150.
Doładowania można też dokonywać przez internet korzystając ze strony http://ebilet.kkm.krakow.pl/ebilet , po czym każdorazowo po dokonaniu wpłaty należy udać się do stacjonarnego automatu biletowego Krakowskiej Karty Miejskiej (KKM) i tam dokonać aktywacji zakupionego biletu.
Warto podkreślić, że datę ważność biletu na ELS studenci mogą sprawdzić na kilka sposobów:
1.      W automatach Krakowskiej Karty Miejskiej
2.      W automatach mobilnych zamontowanych w tramwajach i autobusach
3.      W kasownikach
4.      W Punktach Sprzedaży Biletów
5.      W internecie na stronie: www.kkm.krakow.pl
6.      Na wydruku potwierdzającym doładowanie KKM
 
Studenci mogą korzystać ze specjalnego Biletu Semestralnego Studenckiego, uprawniającego do wielokrotnych przejazdów (w okresie dowolnych, kolejnych 140 dni wybranych w chwili zakupu) wszystkimi liniami dziennymi i nocnymi, we wszystkie dni tygodnia w okresie ważności biletu.
 
Do korzystania z Biletu Semestralnego Studenckiego uprawnieni są studenci okazujący ważną legitymację studencką wydaną według wzoru określonego przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.
Cena biletu to 184 zł (linie miejskie) lub 275 zł (linie miejskie i aglomeracyjne).
 
System Komunikacji Miejskiej w Krakowie obejmuje swoim zasięgiem obszar miasta Krakowa i 15 gmin ościennych (Czernichów, Iwanowice, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skała, Skawina, Słomniki, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki).
 
W wymienionym obszarze, objętym zintegrowanymi usługami przewozowymi, ustalone zostały dwie strefy biletowe:
I strefa biletowa - obejmuje terytorium Gminy Miejskiej Kraków,
II strefa biletowa - obejmuje terytoria Miast i Gmin, które przystąpiły do porozumień z Gminą Miejską Kraków w sprawie integracji lokalnego transportu zbiorowego.
Granice stref biletowych I i II stanowi administracyjna granica Gminy Miejskiej Kraków.
Miejsce przebiegu granicy stref biletowych dla każdej trasy linii aglomeracyjnej zaznaczony jest na rozkładzie jazdy.
 
W ramach systemu KMK świadczone są usługi przewozowe liniami tramwajowymi oraz autobusowymi.
 
Linie autobusowe, których trasy wybiegają poza obszar miasta Krakowa do gmin ościennych posiadają numerację: 2xx – linie normalne dzienne, 3xx i linie przyspieszone dzienne, 9xx – linie nocne.
Wysokość obowiązujących opłat nie jest zależna od środka podróży (tramwaj czy autobus) ani od rodzaju linii (miejska czy aglomeracyjna) lecz od tego, w obrębie jakiej strefy biletowej przemieszcza się pasażer.
Przy wszystkich przejazdach, zarówno na obszarze miasta Krakowa, jak i 15 gmin ościennych, przewóz bagażu jest bezpłatny.
Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS