Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Jakie cyklicznie organizowane przez MPK SA w Krakowie wydarzenie jest najciekawsze:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

20.07.2016 60 nowych autobusów dla mieszkańców Krakowa

Zgodnie z zapowiedziami jeszcze przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży do Krakowa dotarło 60 nowych 12-metrowych autobusów wyposażonych w silniki Euro 6, spełniające najwyższe europejskie normy ochrony środowiska.

 - Kolejne ekologiczne autobusy w Krakowie, spełniające normę Euro 6, wpisują się w politykę prowadzoną przez Miasto. Zakup 60 pojazdów to kolejny etap walki o czyste powietrze w Krakowie – mówi Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

 

Pasażerowie nie będą mieli problemu z rozpoznaniem nowych Solarisów, ponieważ ich design znacznie różni się od poprzedniej wersji. W porównaniu ze znanymi dotychczas
w Krakowie autobusami Urbino produkowanymi przez firmę Solaris Bus & Coach SA, nowa generacja oferuje pasażerom między innymi więcej miejsc siedzących dostępnych z niskiej podłogi oraz bardziej przestronne wnętrze. Do dyspozycji kierowców oddana została bardziej ergonomiczna kabina, która dzięki wyżej umiejscowionemu fotelowi zapewnia kierowcy lepszą widoczność. Miła niespodzianka czeka na użytkowników urządzeń mobilnych korzystających z komunikacji miejskiej. Na pokładzie każdego z autobusów zamontowane zostaną trzy porty/ładowarki USB, dzięki którym będzie można uzupełnić baterie smartfonów lub tabletów.

Autobusy są wyposażone w klimatyzację, monitoring i nowoczesny system informacji pasażerskiej złożony z tablic wyświetlających trasę przejazdu wraz z mapą Krakowa oraz
z głosowego zapowiadania przystanków. Nie zapomniano także o automatach biletowych. Pasażerowie zapłacą w nich za bilet nie tylko gotówką (monetami), ale także kartą płatniczą.

Pojazdy będą napędzane ekologicznymi silnikami firmy DAF spełniającymi restrykcyjne normy emisji spalin Euro 6. Dodatkową nowością będzie system rekuperacji energii. Odzyskiwana w procesie hamowania energia kinetyczna po przekształceniu na elektryczną jest gromadzona w specjalnych superkondensatorach. Następnie można ją wykorzystać do zasilania instalacji elektrycznej autobusu, czyli np. do oświetlenia czy do automatu biletowego. To rozwiązanie pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa.

- Wielokrotnie podkreślałem, że zamawiając autobusy chcemy poprawić komfort
i bezpieczeństwo naszych pasażerów, mieszkańców Krakowa i turystów. Jednocześnie jednak chcemy mieć tabor przyjazny dla środowiska. Dostawa 60 nowych autobusów zbliża nas do celu jakim jest kierowanie do obsługi linii w centrum miasta w rejonie II Obwodnicy wyłącznie takich pojazdów, które są wyposażone w silniki spełniające normę powyżej Euro 5 –
mówi Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.

Warto także zaznaczyć, że w drzwiach wszystkich 60 autobusów zostały zamontowane specjalne bramki, które zliczą wsiadających i wysiadających pasażerów uwzględniając lokalizację przystanków na trasie. Dane będą wykorzystywane w aktywnym zarządzaniu komunikacją, np. potwierdzając potrzebę zwiększenia częstotliwości kursowania pojazdów na danej linii.

Przypomnijmy, że umowa z firmą Solaris Bus & Coach SA została podpisana przez MPK SA
w Krakowie 4 lutego 2016 roku. Wartość kontraktu to ponad 71 milionów złotych.

Zakup tych autobusów to część dużego unijnego projektu, dzięki któremu krakowski przewoźnik kupuje 107 autobusów (oprócz 60 autobusów 12 metrów, jest to jeszcze zakup 20 autobusów elektrycznych, 12 autobusów hybrydowych, 15 autobusów midi z silnikami Euro 6 oraz dostawa 12 automatów biletowych Krakowskiej Karty Miejskiej).

- Dzięki unijnemu wsparciu z nowego regionalnego programu operacyjnego Małopolski mieszkańcy zyskają autobusy, które są nie tylko wygodne i nowoczesne, ale przede wszystkim – bardziej ekologiczne. W kontekście walki o czyste powietrze w Krakowie i Małopolsce to korzyść nie do przecenienia – podkreśla wicemarszałek Stanisław Sorys.

Zakup jest realizowany w ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. MPK SA w Krakowie otrzyma na ten cel z tego nowego programu ponad 115,7 mln zł, co stanowi 85 proc. kwalifikowanych kosztów inwestycji. Wartość całego projektu wynosi bowiem ponad 167,4 mln zł. Umowa na dofinansowanie zakupu 107 autobusów i 12 automatów biletowych została podpisana 21 kwietnia 2016 roku.

Warto przypomnieć, że podobnych projektów w Małopolsce może być więcej. Jak informuje wicemarszałek Stanisław Sorys, całkowita pula na tzw. transport niskoemisyjny
w małopolskim RPO wynosi aż 583 mln zł. Z pieniędzy będzie można skorzystać do 2020 roku.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS