Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w komunikacji miejskiej w 2018 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

14.09.2016 Kary dla firmy PESA Bydgoszcz SA za nieterminową realizację dostaw 36 tramwajów do Krakowa

 

W środę, 14 września na rachunek MPK SA w Krakowie wpłynęła kwota 20 386 800,00 zł z tytułu kar naliczonych firmie PESA Bydgoszcz SA za opóźnienie w realizacji dostaw 36 tramwajów „Krakowiak”. Kwota pochodzi z gwarancji ubezpieczeniowej, która była zabezpieczeniem realizacji tego kontraktu. Ponieważ naliczone producentowi kary wyniosły ponad 26 mln zł, MPK SA podejmie kroki prawne w celu wyegzekwowania pozostałej kwoty. Taka decyzja krakowskiego przewoźnika to także efekt braku porozumienia z przedstawicielami firmy PESA Bydgoszcz SA mimo prowadzonych negocjacji.

Przypomnijmy, że naliczone kary to efekt nieterminowej realizacji dostaw 36 tramwajów do Krakowa. Terminy dostaw tramwajów były ściśle określone w harmonogramie, który był integralną częścią umowy z MPK SA w Krakowie podpisanej przez firmę PESA Bydgoszcz SA w dniu 3 lipca 2014 roku.

Warto zauważyć, że MPK SA ze zrozumieniem przyjęło informację producenta o czynnikach zewnętrznych, jakie miały wpłynąć na opóźnienie dostaw. Dlatego też, pomimo formalnego wystawienia wezwania do zapłaty kar umownych w dniu 18 stycznia 2016 roku, krakowski przewoźnik zgodził się na wstrzymanie działań egzekucyjnych do czasu rozpatrzenia wszystkich wyjaśnień producenta.

Przedstawione w kwietniu 2016 roku przez dostawcę argumenty usprawiedliwiające opóźnienie dostaw tramwajów zostały na zlecenie MPK SA w Krakowie zweryfikowane przez ekspertów zewnętrznych oraz kancelarie prawne. Jednak w ich opinii nie mogły one zostać uznane za podstawę do zmniejszenia wysokości naliczonych kar.

W związku z powyższym MPK SA nie mogło odwlekać dochodzenia należnych od firmy PESA Bydgoszcz SA kar umownych, ponieważ nie ma ku temu żadnych podstaw prawnych. Co więcej, zwracamy uwagę, iż niewłaściwe działanie w egzekucji kar może narazić MPK SA na korektę dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Poziom tej korekty może wynieść nawet blisko trzykrotność naliczonych producentowi kar.

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS