Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w komunikacji miejskiej w 2018 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

24.11.2016 Trasa Trambusiowa dla dzieci w zajezdni tramwajowej MPK

Prawie 70 uczniów Szkoły Podstawowej nr 88 z Nowej Huty zwiedziło w czwartek, 24 listopada zajezdnię tramwajową Podgórze. Wizyta została zorganizowana w ramach Akademii Młodego Krakowianina.

Najmłodsi mieli okazję spotkać się z motorniczym i dowiedzieć się na czym polega prowadzenie tramwaju. Dzięki Trambusiowi, oficjalnej maskotce MPK SA, poznawały także zasady podróżowania tramwajem, a więc m.in. co wolno, a czego nie wolno robić w pojazdach komunikacji miejskiej. Uczyły się co oznaczają piktogramy naklejone wewnątrz tramwaju, dlaczego trzeba się trzymać uchwytów podczas jazdy oraz ustępować miejsca starszym.

Dzieci zwiedzając zajezdnię tramwajową zobaczyły m.in. tramwaj od spodu, a także miejsce, gdzie do tramwajów jest wsypywany piasek, który pomaga w hamowaniu. Mogły także samodzielnie kupić bilet w automacie biletowym, a następnie skasować go w kasowniku. Najwięcej atrakcji sprawił jednak dzieciom przejazd tramwajem przez myjnię.

Zanim jednak najmłodsi zwiedzili zajezdnię, mieli okazję wejść do kabiny motorniczego prawdziwego tramwaju 105N, który został ustawiony w budynku MPK SA przy ul. J. Brożka 3. Tramwaj w czasie ich wizyty zyskał nową nazwę - „Akwariuszek”, wymyśloną przez Sylwię Kurtycz z Krakowa w konkursie zorganizowanym przez krakowskiego przewoźnika. O wyborze tej nazwy zadecydowali użytkownicy oficjalnego profilu MPK na Facebooku. Z trzech propozycji, na które można było głosować to ta nazwa uzyskała najwięcej polubień.

 

Tramwaj 105N został ustawiony w budynku MPK SA z myślą o najmłodszych. Z zewnątrz jego  konstrukcja przypomina pierwsze tramwaje tego typu wyprodukowane w chorzowskiej fabryce Konstal. Po wejściu do środka można zobaczyć fragment przedziału pasażerskiego z czerwonym, plastikowym fotelem oraz w pełni wyposażoną kabinę motorniczego. Siedząc w niej na fotelu najmłodsi mogą m.in. włączyć zasilanie w tramwaju przekręcając kluczyk na pulpicie,  zaświecić światła wewnątrz wagonu, włączyć światła postojowe i kierunkowskazy, a także włączyć wycieraczkę i zadzwonić dwoma rodzajami dzwonka.  

 

 

 

Przypomnijmy, że Akademia Młodego Krakowianina to projekt pilotażowy, skierowany do uczniów samorządowych szkół podstawowych (klasy I-III). Ma na celu edukowanie dzieci i młodzieży szkolnej w zakresie ekologii, bezpieczeństwa, a także tematyce związanej z funkcjonowaniem miasta jako nowoczesnej metropolii. Projekt, oprócz kształtowania wśród najmłodszych postaw prospołecznych i proekologicznych, umożliwia realizację zainteresowań kulturalnych i sportowych.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS