Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w komunikacji miejskiej w 2018 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

30.12.2016 Światowe Dni Młodzieży, nowe autobusy elektryczne i hybrydowe – podsumowujemy inwestycje MPK SA w Krakowie w 2016 roku

W 2016 roku najważniejszym wydarzeniem dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie było zapewnienie transportu dla uczestników Światowych Dni Młodzieży. W okresie trwania Światowych Dni Młodzieży tj. od 25 do 31 lipca 2016 roku tramwaje MPK SA wykonały 1 011 dodatkowych kursów. Autobusy takich kursów wykonały 1 054. W sumie tramwaje i autobusy od 23 do 31 lipca wykonały ok. 400 000 km więcej w porównaniu do wakacyjnego rozkładu jazdy, który obowiązywał przed rozpoczęciem ŚDM.  Średnio kursowało ok. 250 tramwajów i 580 autobusów. W pracy byli niemal wszyscy prowadzący jakich zatrudnia MPK SA, czyli 605 motorniczych i 1 083 kierowców. W pracy nie było tylko chorych pracowników. Podczas ŚDM pracownicy call center odebrali ponad 11 tys. połączeń, a strona internetowa MPK SA w Krakowie www.mpk.krakow.pl na której zostały zamieszczone specjalne rozkłady jazdy komunikacji miejskiej oraz mapy z QR kodami miała prawie 80 milionów odsłon.

W 2016 roku MPK SA w Krakowie brało także udział w historycznym wydarzeniu – w czwartek 28 lipca Papież Franciszek na swoje pierwsze spotkanie z wiernymi na krakowskich Błoniach dotarł tramwajem MPK SA, jednym z 36 Krakowiaków. To pierwszy taki przypadek w historii, aby Ojciec Święty na oficjalne spotkanie jako środek transportu wybrał tramwaj. Papieski tramwaj oklejony w charakterystyczne biało-żółte barwy cały czas kursuje i wozi pasażerów na liniach nr 4, 24, 50 i 52.

 

Rok 2016 był także szczególny ze względu na dostawy nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska autobusów. W sumie w 2016 roku mieszkańcy Krakowa zyskali 92 autobusy, w tym 75 autobusów z silnikami Euro 6, 12 autobusów hybrydowych przegubowych oraz 5 autobusów elektrycznych. MPK SA w Krakowie wydało na te inwestycje ponad 120 000 000 zł. 

 

Oprócz dostaw nowych pojazdów MPK SA w 2016 roku podpisało także umowy, dzięki którym w 2017 roku do Krakowa trafi kolejnych 97 nowych autobusów, w tym 20 autobusów elektrycznych. Dzięki temu tabor autobusowy MPK SA stanie się jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska. Już obecnie 309 autobusów spośród 531, które posiada MPK, to pojazdy wyposażone w silniki spełniające co najmniej normę Euro 5 (w tym są także autobusy hybrydowe i elektryczne). Po dostawach nowych autobusów w 2017 roku ta liczba zwiększy się do ponad 400 (to stanowi ok. 80 całego taboru autobusowego).

W 2016 roku nie zabrakło także działań MPK SA związanych z zakupem nowego taboru tramwajowego.  Został ogłoszony przetarg na dostawę 50 nowych, ponad 30-metrowych tramwajów. W pierwszym etapie zostały zaplanowane dostawy 35 wagonów, które powinny się pojawić w Krakowie w latach 2019-2020.  Dzięki temu liczba tramwajów z niską podłogą w Krakowie wzrośnie do 200, co stanowi niemal 70 proc. całego taboru tramwajowego (pod tym względem Kraków stanie się liderem wśród dużych polskich miast).

W 2016 roku zakończył się także projekt modernizacji wagonów EU8N, dzięki któremu mieszkańcy Krakowa zyskali 40 wagonów z elementem niskiej podłogi.

MPK SA kupiło także w mijającym roku dwa nowoczesne pojazdy techniczne. Jeden będzie służył do holowania autobusów uszkodzonych np. w wyniku wypadków drogowych, a drugi umożliwi m.in. podnoszenie tramwajów.

Oprócz zakupu nowoczesnego taboru w 2016 roku MPK SA kontynuowało modernizację Stacji Obsługi Tramwajów w Nowej Hucie. W efekcie, w 2017 roku zacznie tam funkcjonować nowoczesna myjnia, stanowisko do obsługi tramwajów z tokarką podtorową oraz stanowiska do ładowania autobusów elektrycznych. Zmodernizowane zostały hale autobusowe w Stacji Obsługi Autobusów Bieńczyce i Wola Duchacka. Kontynuowane były także prace modernizacyjne w Stacji Obsługi i Remontów.

W 2016 roku przybyło także automatów Krakowskiej Karty Miejskiej. Dzięki zamontowaniu 13 nowych urządzeń liczba automatów KKM zwiększyła się do 131. Wszystkie są już wyposażone w czytniki kart płatniczych (w 2016 roku MPK SA zamontowało w automatach ponad 40 czytników).

Poprawił się także komfort pasażerów oczekujących na przyjazd tramwajów i autobusów na przystankach. Na 40 z nich pojawiło się Wi-Fi. Dodatkowo MPK SA w 2016 roku zamontowało na wiatach przystankowych ponad 200 elementów oświetlenia (m.in. gablot z rozkładami jazdy) oraz 69 nowych ławek.

Przez cały 2016 roku MPK SA podejmowało także wiele działań związanych bezpieczeństwem pasażerów. Krakowski przewoźnik wspólnie ze Strażą Miejską prowadził akcję „Bezpieczny powrót” oraz akcję „Wystarczy 1 metr”. W trosce o nie blokowanie przejazdu tramwajów w 2016 roku zostało przeprowadzonych ponad 130 wspólnych patroli inspektorów ruchu MPK SA z funkcjonariuszami Straży Miejskiej.

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS