Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Jakie cyklicznie organizowane przez MPK SA w Krakowie wydarzenie jest najciekawsze:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

11.06.2017 Parada autobusów z okazji 90 lat komunikacji autobusowej w Krakowie

 

W niedzielę 11 czerwca 2017 roku z okazji 90 lat funkcjonowania w Krakowie komunikacji autobusowej mieszkańcy i turyści mieli niepowtarzalną okazję do przejazdu zabytkowymi autobusami. Przez centrum miasta przejechały najstarsze pojazdy, które już dawno zostały wycofane z regularnej komunikacji oraz autobusy, które obecnie przewożą pasażerów, w tym elektryczne i hybrydowe.

Parada wyjechała z Zajezdni Tramwajowej Podgórze przy ul. J. Brożka 3 o godzinie 11.00, ale już od 10.00 tłumy chętnych oglądały zabytkowe pojazdy. Prawie 30 pojazdów po wyjeździe z zajezdni przejechało przez rondo Matecznego, ul. Kalwaryjską, Krakowską, Stradomską, św. Gertrudy, pl. Wszystkich Świętych, ul. Piłsudskiego, al. 3 Maja i zatrzymało się na parkingu przy stadionie miejskim im. Henryka Reymana. W paradzie jechał m.in. najstarszy w Polsce autobus Rugby Express L, a także San H01B, popularny "Ogórek"  oraz Ikarusy. Nie zabrakło najnowszych pojazdów, czyli autobusu elektrycznego i hybrydowego. Wsiadając do autobusu można było spotkać znane postaci z przeszłości, które żyły w czasach kursowania historycznych pojazdów, np. Marylin Monroe czy Elvisa Presleya.

 Jako ostatni na parking przy al. 3 Maja wjechał najstarszy czynny autobus w Polsce – Rugby Express L z 1929 roku, w którym podróżował Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa. Kiedy już wszystkie zabytkowe autobusy zostały ustawione na parkingu, w obecności setek mieszkańców, którzy uczestniczyli w paradzie, na scenę został wniesiony tort przygotowany specjalnie z okazji 90 lat komunikacji autobusowej w Krakowie. Pierwsze kawałki tortu ukroił Prezydent i wręczył je uczestniczącym w paradzie dzieciom.

 

Nie była to jedyna atrakcja przygotowana dla mieszkańców. Każdy, kto pojawił się na parkingu przy stadionie miejskim im. Henryka Reymana mógł posłuchać m.in. występów muzycznych, wziąć udział w zabawach przygotowanych dla najmłodszych oraz przejechać się zabytkowymi autobusami na specjalnej linii, na której kursował m.in. czerwony „Ogórek”.

Osoby, które wzięły udział w paradzie zachęcamy do udziału w konkursie fotograficznym z atrakcyjnymi nagrodami. Wystarczy ciekawe zdjęcie z parady przesłać na adres mailowy konkurs@mpk.krakow.pl

Obchody 90 lat komunikacji autobusowej objął honorowym patronatem Prezydent Miasta Krakowa.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS