Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Jakie cyklicznie organizowane przez MPK SA w Krakowie wydarzenie jest najciekawsze:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

30.06.2017 Kraków z planem zakupu do 150 autobusów elektrycznych


W czwartek, 29 czerwca zostało podpisane porozumienie władz Krakowa i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w sprawie wspólnej realizacji programu transportu bezemisyjnego. Dokument podpisał Jacek Majchrowski Prezydent Krakowa, Rafal Świerczyński, prezes zarządu MPK SA, Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK SA oraz Maciej Chorowski, dyrektora NCBR.
Przedmiotem porozumienia jest współpraca przy opracowaniu, przetestowaniu, wdrożeniu i sprzedaży nowych, innowacyjnych rozwiązań w obszarze bezemisyjnego transportu publicznego.

- Podpisane porozumienie daje MPK SA możliwość zakupu do 150 nowych autobusów elektrycznych, w tym do 100 autobusów przegubowych. Podpisany dokument zakłada, że na zamówienie tych pojazdów otrzymamy dofinansowanie na poziomie co najmniej 60 proc. Bardzo ważnym elementem tego projektu jest możliwość przetestowania dodatkowych 11 pojazdów. Chcemy je skierować na dedykowaną linię, na której zostanie zainstalowana infrastruktura do ładowania baterii – informuje Rafal Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.

Dokument zakłada, że dostawa nowych autobusów elektrycznych do Krakowa będzie realizowana w latach 2019-2021 roku.

- Dzięki tym zakupom autobusów elektrycznych Kraków wkrótce stanie się pierwszą dużą aglomeracją w Polsce, gdzie pasażerowie będą mieć do dyspozycji wyłącznie pojazdy ekologiczne spełniające co najmniej normę Euro 5, w tym hybrydowe i elektryczne. Podpisane przez nas porozumienie potwierdza, że Kraków jest liderem w zakresie elektromobilności – podkreślił Jacek Majchrowski, Prezydenta Krakowa.

To kolejne już działanie władz miasta i MPK SA, którego celem jest zakup ekologicznych, przyjaznych dla środowiska pojazdów. Tylko w tym roku do Krakowa w sumie zostanie dostarczonych 112 nowych autobusów, w tym 20 z napędem elektrycznym. Obecnie trwa już postępowanie przetargowe na zakup kolejnych 75 ekologicznych autobusów z silnikami Euro 6, które do Krakowa zostaną dostarczone w 2018 r


Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS