Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Jakie cyklicznie organizowane przez MPK SA w Krakowie wydarzenie jest najciekawsze:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

10.10.2017 Seniorzy zwiedzili Zajezdnię Tramwajową Podgórze

 

Seniorzy, którzy w niedzielę, 15 października odwiedzili zajezdnię tramwajową Podgórze przy ul. J. Brożka 3 na pewno tego nie żałowali. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA i Miasto Kraków przygotowało dla nich mnóstwo atrakcji. Jedną z nich był tort, którego krojenie rozpoczął Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa.

 

Dzień Seniora w zajezdni rozpoczął się punktualnie o godz. 15.00. Każdy senior mógł zobaczyć z bliska jak funkcjonuje nowoczesna Stacja Obsługi Tramwajów, w której stacjonują i są modernizowane wagony. Zaplanowany został dla nich m.in. przejazd przez myjnię i możliwość samodzielnego prowadzenia tramwaju. Podczas instrukcji z prowadzenia tramwaju seniorzy dowiedzieli się także, jaki skutek ma naciśnięcie przez pasażerów specjalnych przycisków dla osób starszych i niepełnosprawnych zamontowanych na drzwiach oraz w środku pojazdów.

W specjalnie przygotowanym punkcie konsultacyjnym seniorzy mieli okazję podzielić się swoimi uwagami i wnioskami na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej w Krakowie.

Ponieważ w tym roku świętujemy 90 lat komunikacji autobusowej w Krakowie, dlatego dla odwiedzających były dostępne nie tylko najnowocześniejsze pojazdy MPK SA, ale także pojazdy zabytkowe, którymi mieszkańcy podróżowali w latach 70-tych i 80-tych XX wieku. Nie zabrakło popularnego Ikarusa, którego pamięta jeszcze wielu mieszkańców Krakowa, a który już od 10 lat jest pojazdem zabytkowym. Te osoby, które rzadko korzystają z komunikacji miejskiej miały okazję przekonać się, jak wiele udogodnień dla osób starszych pojawiło się w nowoczesnych krakowskich pojazdach. Dzięki nim seniorom jest obecnie zdecydowanie łatwiej niż jeszcze kilkanaście lat temu podróżować komunikacją miejską (potwierdza to przyznanie MPK SA certyfikatu „Miejsce przyjazne seniorom”).

 

Dodatkowo na terenie zajezdni był dostępny dla seniorów tramwaj papieski oraz motorniczy, który w ubiegłym roku wiózł Papieża Franciszka na Błonia, na spotkanie z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży. Inspektorzy ruchu MPK, którzy każdego dnia nadzorują kursowanie tramwajów i autobusów prezentowali także pojazdy, które na co dzień wykorzystują w pracy – radiowóz hybrydowy i skuter. Seniorów, którzy nie mają jeszcze prawa do darmowych przejazdów instruowaliśmy jak kupić bilet w automatach biletowych. 

 

Podczas  Dnia Otwartego na terenie zajezdni tramwajowej Podgórze osoby starsze miały  także okazję spotkać się z funkcjonariuszami Policji i Straży Miejskiej. Służby porządkowe wyjaśniały seniorom m.in. jak ustrzec się przed różnego rodzaju oszustwami oraz prezentowały zasady udzielania pierwszej pomocy. Z kolei pracownicy Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie uruchomili tego dnia stoisko edukacyjne poświęcone problemowi udaru u osób starszych.

Na zajezdni tramwajowej nie zabrakło także zabawy. Punktualnie o 16.30 w nowoczesnej hali Stacji Obsługi i Remontów MPK SA rozpoczęło się krojenie dwóch wielkich tortów. Pierwszy kawałek, który ukroił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa trafił do Pani Elżbiety, jednej z obecnych na hali seniorek. Kawałki tortu zostały rozdane wszystkim osobom, które przyszły do MPK. Jednocześnie  artyści Wiktoria Węgrzyn i Piotr Piecha śpiewali dla wszystkich popularne i lubiane utwory, m.in. „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Po ich występach rozpoczęły się pokazy tańca towarzyskiego przygotowane przez Zarząd Polskiego Towarzystwa Tanecznego Okręg Małopolski we współpracy z krakowskimi Klubami Tańca Towarzyskiego „Rytm”, „Fantazja” oraz „Art-Dance”.

 

 

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS