Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w komunikacji miejskiej w 2018 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

17.10.2017 Kraków w ciągu najbliższego roku kupi 146 nowoczesnych autobusów

 


 

Jeszcze w tym miesiącu MPK SA w Krakowie podpisze umowę z firmą Solaris Bus&Coach SA na dostawę 38 nowoczesnych autobusów przegubowych z silnikami Euro 6 w ramach leasingu finansowego. Od tego momentu producent będzie miał 7 miesięcy na przygotowanie ich dla Krakowa. Dwa kolejne przetargi, które zostały ogłoszone w październiku dotyczą zamówienia w sumie 108 ekologicznych autobusów w tym 12 autobusów hybrydowych. Wszystkie trafią do Krakowa w połowie przyszłego roku. W sumie w ciągu najbliższego roku mieszkańcy Krakowa otrzymają 146 nowoczesnych, ekologicznych autobusów.

78 autobusów zostanie zakupionych w ramach projektu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, który w 70 proc. jest finansowany ze środków z Unii Europejskiej. W ramach projektu ZIT do Krakowa przyjedzie 56 autobusów 12-metrowych z silnikami Euro 6, 10 autobusów midi o długości ok. 9 m z silnikami Euro 6 oraz 12 autobusów hybrydowych przegubowych o długości 18 m.

Wszystkie pojazdy będą niskopodłogowe, wyposażone w platformy dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, klimatyzację, monitoring, automaty biletowe oraz system wewnętrznej i zewnętrznej informacji pasażerskiej.

Nowoczesne pojazdy zastąpią starsze autobusy. Dzięki temu już w 2018 roku tabor MPK SA będzie się składał wyłącznie z autobusów spełniających co najmniej europejską normę Euro 5.

Prowadzone w ostatnich latach intensywne zakupy nowoczesnego taboru są największe w dotychczasowej historii krakowskiego przewoźnika. Po realizacji obecnych zamówień mieszkańcy Krakowa tylko w przeciągu trzech lat 2016-2018 zyskają w sumie 350 nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska autobusów, co stanowi ponad 60 proc. całego obecnego taboru. Warto także przypomnieć, że w planach MPK SA jest również zakup 161 autobusów elektrycznych w ramach rządowego programu E-bus.

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS