Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w komunikacji miejskiej w 2018 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

25.10.2017 Bilet okresowy na krakowską komunikację w smartfonie

 


Od środy, 25 października pasażerowie krakowskiej komunikacji miejskiej będą mogli jeszcze łatwiej kupić bilet okresowy. Wystarczy urządzenie mobilne, np. smartfon czy tablet oraz dostęp do Internetu. Aby podróżować z biletem okresowym w telefonie komórkowym trzeba się najpierw zarejestrować i utworzyć osobiste konto na stronie m.kkm.krakow.pl. Po wpisaniu adresu mailowego i hasła system poprosi o podanie danych osobowych, m.in.  nr PESEL oraz wstawienie zdjęcia. Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych danych i potwierdzeniu założenia konta można przejść do zakupu biletu. W tym celu trzeba wybrać opcję „Aktywne bilety” i kliknąć przycisk – „Kup bilet”. System podpowie nam różne parametry biletu – m.in. rodzaj oraz termin ważności. Po dokonaniu wyboru pojawi się opcja „Zapłać”. Można to będzie zrobić łatwo i szybko korzystając ze strony TPay.

Bardzo ważnym elementem tego procesu jest powiązanie opłaconego biletu okresowego z urządzeniem mobilnym, z którym będziemy podróżować tramwajami i autobusami (bilet można powiązać z maksymalnie dwoma urządzeniami mobilnymi). To właśnie urządzenie mobilne będzie służyło jako nośnik biletu. W momencie kontroli biletowej wystarczy zalogować się na nim do swojego konta, a następnie nacisnąć przycisk: „Kontrola Biletów”. Wtedy zostanie wygenerowany specjalny kod tzw. AZTEC, który pozwoli kontrolerowi na sprawdzenie ważności biletu. Warto pamiętać, że ważność wygenerowanego kodu wynosi 2 minuty.

W najbliższej przyszłości nowa usługa MPK SA poza zakupem biletu okresowego pozwoli także na przesyłanie na adresy mailowe pasażerów informacji o zmianach w komunikacji miejskiej. Umożliwi także wysyłanie przypomnienia o tym, że kończy się ważność biletu okresowego.

Warto przypomnieć, że pasażerowie krakowskiej komunikacji już od 2012 roku mogą płacić za bilet okresowy przez Internet. Do tej pory jednak opłacony bilet musieli zapisywać na Krakowskiej Karcie Miejskiej w automacie. Teraz cały proces zakupu i zapisu biletu okresowego będzie prostszy, bo nie trzeba będzie korzystać z KKM.

Oczywiście osoby, które będą chciały korzystać z tradycyjnej formy zakupu biletu okresowego nadal będą mogły to robić. Do ich dyspozycji są obecnie 134 automaty KKM zlokalizowane w różnych częściach miasta.

 

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS