Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w komunikacji miejskiej w 2018 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

13.12.2017 61,5 mln zł na ekologiczne autobusy dla Krakowa

 


78 nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska autobusów wyjedzie na krakowskie ulice już w połowie przyszłego roku. Wszystko dzięki środkom unijnym, które pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (RPO WM).

MPK S.A. w Krakowie otrzyma na ten cel z RPO WM 61,5 mln zł, co stanowi ponad 70 proc. kwalifikowanych kosztów inwestycji. Umowę na dofinansowanie ich zakupu w obecności prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego podpisali 13 grudnia Jacek Krupa marszałek Województwa Małopolskiego oraz przedstawiciele krakowskiego przewoźnika Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK S.A. i Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK S.A.

- Przez ostanie dwa lata Kraków zyskał prawie 200 nowych autobusów, w tym również pojazdy hybrydowe i elektryczne. W planach na przyszły rok jest zakup kolejnych ok. 150 autobusów. To oznacza, że już wkrótce mieszkańcy Krakowa i kilkunastu okolicznych gmin będą podróżować wyłącznie ekologicznymi autobusami z silnikami spełniającymi co najmniej normę EURO5 - mówił przed podpisaniem umowy Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

W ramach podpisanej umowy o dofinansowanie między Województwem Małopolskim a MPK S.A. zostanie zakupionych 78 nowoczesnych autobusów, w tym:

- 56 autobusów z silnikami EURO6 o długości ok. 12 m

- 12 autobusów przegubowych hybrydowych

- 10 autobusów midi z silnikami Euro 6 o długości ok. 9 metrów

- Nie mam wątpliwości, że inwestycja w transport publiczny to najlepszy kierunek rozwoju. Kolejna dotacja dla krakowskiego MPK nie tylko ułatwi życie mieszkańcom i turystom, ale przede wszystkim pomoże jeszcze lepiej chronić środowisko. Wszystkie zakupione autobusy dla Krakowa, ale też pozostałych gmin w regionie, spełniają najbardziej restrykcyjne normy emisji, dzięki czemu będą stanowiły kolejny krok w walce o lepszą jakość powietrza i tym samym uzupełniały działania województwa w tej materii – mówił Jacek Krupa, marszałek Małopolski.

Obecnie trwa procedura przetargowa mająca wyłonić dostawców 78 nowych autobusów (oferty producentów zostały otwarte 1 grudnia 2017 roku).

- Cieszę się że mogę podpisywać kolejną, drugą już umowę na realizację projektów związanych z niskoemisyjnym transportem publicznym w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Łączna wartość środków UE pozyskanych na zakup autobusów w obu projektach wynosi 177,22 mln zł – podkreślił Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.

W latach 2016-2017 w ramach ZIT MPK S.A. w Krakowie kupiło 107 autobusów (75 autobusów z silnikami EURO6, 20 autobusów elektrycznych i 12 pojazdów hybrydowych)

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS