Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w komunikacji miejskiej w 2018 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

22.02.2018 Mieszkańcy Krakowa zyskają 30 nowych ekologicznych autobusów Mercedes-Benz Citaro

W czwartek, 22 lutego 2018 roku zarząd MPK SA w Krakowie i przedstawiciele firm EvoBus Polska Sp. z o.o. i PeKaO Leasing Sp. z o.o. w obecności prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego podpisali umowę na dostawę w formie leasingu finansowego 30 nowych ekologicznych autobusów Mercedes-Benz Citaro.

Autobusy Mercedes-Benz Citaro spełniają najwyższe wymogi dotyczące norm emisji spalin Euro 6, które aktualnie obowiązują na rynku motoryzacyjnym. Zastosowano w nich po raz pierwszy w Polsce nowatorskie rozwiązanie hybrydowe dla autobusów miejskich Mercedes-Benz. Polega ono na wspomaganiu silnika spalinowego specjalnie dedykowanym silnikiem elektrycznym, który współpracuje bezpośrednio z dwoma dodatkowymi superkondensatorami magazynującymi energię odzyskaną w procesie hamowania. Rozwiązanie takie prowadzi do oszczędności paliwa, a co za tym idzie, do jeszcze większej redukcji emisji szkodliwych substancji. Silnik spalinowy jest zawsze wspomagany silnikiem elektrycznym w chwilach największego obciążenia, w praktyce podczas każdego ruszania pojazdu z przystanku czy na skrzyżowaniu.

Nowe niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów będą wyposażone w klimatyzację, monitoring, automat biletowy z możliwością zapłaty monetami i kartą płatniczą, nowoczesny system informacji pasażerskiej złożony z tablic elektronicznych i głosowego zapowiadania przystanków, a także porty USB do ładowania smartfonów.

Od momentu podpisania umowy producent będzie miał 7 miesięcy na dostarczenie autobusów do Krakowa. To oznacza, że krakowianie i turyści z nowych autobusów będą mogli korzystać już we wrześniu. Wartość kontraktu to 41.353.431,60 zł netto.

Warto podkreślić, że tylko w tym roku MPK SA w Krakowie zaplanowało dostawę prawie 160 nowych ekologicznych autobusów. Dzięki temu jeszcze w tym roku z ulic Krakowa zostaną wycofane wszystkie autobusy z silnikami nie spełniającymi co najmniej  normy emisji spalin Euro 5.

 

 

 

 

Parametry nowych autobusów:

Długość pojazdu:  12,135 m;

Szerokość pojazdu:  2.550 mm;

Wysokość maksymalna pojazdu:  3,120 m

Łączna liczba miejsc:  min. 85,

Liczba miejsc siedzących: 28

   

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS