Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w komunikacji miejskiej w 2018 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

28.09.2018 60 nowych niskopodłogowych tramwajów dla mieszkańców Krakowa

W piątek, 28 września w Stacji Obsługi i Remontów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w obecności Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego został podpisany dokument ogłoszenia o dialogu technicznym w sprawie zamówienia 60 niskopodłogowych przegubowych wagonów tramwajowych. Szacowany koszt tego kontraktu to ok. 550 mln zł.

- Od kilku lat z myślą o mieszkańcach i środowisku inwestowaliśmy w tabor autobusowy, który w tej chwili jest najnowocześniejszym taborem wśród dużych polskich miast. Zdajemy sobie jednak sprawę jak ważny jest komfort podróży mieszkańców korzystających z komunikacji tramwajowej. Wiemy, że osoby niepełnosprawne, starsze oraz rodzice podróżujący z małymi dziećmi oczekują niskiej podłogi nie tylko w autobusach, ale również w tramwajach. Dlatego chcemy w ciągu kilku najbliższych lat zainwestować w wymianę taboru tramwajowego, tak aby z krakowskich ulic zniknęły wszystkie wagony bez niskiej podłogi. Tramwaje kupowane jako fabrycznie nowe będą wtedy stanowić 2/3 całego taboru – powiedział podczas konferencji prasowej Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa.

Plany zakupu 60 nowych tramwajów zakładają uzyskanie dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej. Obecnie trwają uzgodnienia z Europejskim Banku Inwestycyjnym w zakresie uzyskania wkładu własnego na sfinansowanie tego zakupu. Ogłoszony 28 września dialog techniczny pozwoli na przygotowanie się do ogłoszenia przetargu w 2019 roku.

- Zamawiane niskopodłogowe tramwaje będą mieć od 30 do 35 metrów długości. Zostaną wyposażone w klimatyzację, automat biletowy z możliwością zapłaty monetami i kartą, system informacji pasażerskiej, monitoring i system liczenia pasażerów. Tramwaje będą mieć minimum 6 drzwi i umożliwią jednoczesną podróż co najmniej 220 osób, z czego 35% na miejscach siedzących. Wagony będą także przystosowane do jazdy bez sieci trakcyjnej – powiedział Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS