Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w komunikacji miejskiej w 2018 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

08.10.2018 Hybrydowe autobusy Volvo wzięły udział w paradzie pojazdów MPK


12 miejskich autobusów hybrydowych Volvo dotarło już do Krakowa. To pierwsze nowe pojazdy w tym mieście tego producenta. Po raz pierwszy wyjechały na krakowskie ulice w niedzielę, 7 października w ramach organizowanej dla mieszkańców parady zabytkowych i współczesnych pojazdów. Na regularnych liniach te nowoczesne i ekologiczne pojazdy będą kursować od poniedziałku, 8 października.

Przegubowe autobusy hybrydowe Volvo 7900 Hybrid przyjechały do Krakowa bezpośrednio z wrocławskiej fabryki Volvo, gdzie są projektowane przez polskich inżynierów i produkowane seryjnie od 2010 roku.

 

Pasażerowie będą mogli korzystać  z szeregu udogodnień zamontowanych na pokładzie nowych autobusów, m.in. portów USB do ładowania smartfonów czy nowoczesnego systemu informacji pasażerskiej. Pojazdy są ponadto wyposażone w monitoring, automaty biletowe i klimatyzację – sterowaną oddzielnie dla przedziału pasażerskiego i kabiny kierowcy.  Autobusy Volvo 7900 Hybrid mają możliwość jazdy wyłącznie na silniku elektrycznym na dystansie co najmniej kilkuset metrów, zwłaszcza podczas ruszania z przystanków czy świateł. Po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h przełączają się automatycznie na zasilanie niewielkim silnikiem diesla. Baterie ładują się podczas hamowania oraz z nadwyżki mocy silnika spalinowego, a autobus nie wymaga dodatkowej infrastruktury do ładowania.

 

– Dostarczone przez Volvo Polska autobusy hybrydowe bardzo dobrze sprawdzą się w ruchu miejskim - dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego podczas postoju i przy niedużych prędkościach zużywają mniej paliwa, emitują mniej zanieczyszczeń, są ciche, a co za tym idzie – bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne autobusy napędzane silnikami diesla – powiedziała Małgorzata Durda, dyrektor Volvo Buses na Polskę i Kraje Bałtyckie.

Wartość 12 autobusów hybrydowych to 24 948 000 zł netto. Ich zakup jest elementem projektu unijnego i jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Uczestnicy parady jako pierwsi mogli zobaczyć nowoczesne hybrydy Volvo.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS