Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w komunikacji miejskiej w 2018 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

02.01.2019 Podsumowujemy 2018 rok – ekologiczna komunikacja autobusowa i umowa na 50 nowych niskopodłogowych tramwajów


Rok 2018 to czas dużych inwestycji w tabor autobusowy. Krakowski przewoźnik zainwestował miliony złotych, w tym także środki unijne, aby mieszkańcy mogli korzystać wyłącznie z komfortowych i przyjaznych dla środowiska pojazdów.

Tylko w 2018 roku MPK SA wysłało na ulice miasta 161 nowych autobusów, których koszt zakupu wyniósł prawie 200 mln zł. W ramach tych inwestycji zakup aż 78 autobusów był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Na ten cel MPK SA uzyskało ok. 75 mln zł. Dzięki temu już w październiku 2018 roku z ulic Krakowa zostały wycofane wszystkie pojazdy z silnikami nie spełniającymi co najmniej europejskiej normy Euro 5.

Rok 2018 to także dwie ważne umowy podpisane z firmami Stadler Polska i Solaris Bus & Coach SA na zakup w sumie 50 nowych, niskopodłogowych tramwajów. Wartość tego kontraktu to prawie 370 mln zł. Rozpoczęto także dialog techniczny w sprawie zamówienia kolejnych 60 niskopodłogowych przegubowych wagonów tramwajowych. Szacowany koszt tego kontraktu to ok. 550 mln zł. Warto dodać, że w 2018 roku kontynuowano prace przy modernizacji tramwajów dodając element niskiej podłogi, klimatyzację i system dynamicznej informacji pasażerskiej.

MPK SA w ubiegłym roku zamontowało na kolejnych sześciu autobusach system technologii fotowoltaicznej, który przetwarza promieniowanie słoneczne bezpośrednio na energię elektryczną.

W związku z tym, że we flocie MPK SA jest 26 autobusów elektrycznych w 2018 roku krakowski przewoźnik uruchomił pięć kolejnych stacji do ładowania baterii poprzez pantograf. Funkcjonują one na ul. Pawiej, na terenie zajezdni autobusowej Wola Duchacka i zajezdni tramwajowej Podgórze, a także na pętlach autobusowych przy ul. Konopnickiej i ul.  ul. Piaszczystej (Prądnik Biały).

2018 rok to również start programu „Karta Krakowska”, dzięki któremu bilet okresowy na komunikację miejską dla mieszkańców jest o 20 proc. tańszy. Od 24 grudnia złożenie wniosku o przyznanie Karty Krakowskiej oraz zakup biletów ze zniżką mogą być realizowane z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS