Aktualności

02.01.2020

MPK SA w Krakowie z umową o dofinansowanie zakupu 50 elektrycznych autobusów

 


 

We wtorek, 31 grudnia 2019 roku, pomiędzy MPK SA w Krakowie a Centrum Unijnych Projektów Transportowych została zawarta umowa o dofinansowanie ze środków unijnych projektu, którego przedmiotem jest zakup 50 elektrycznych autobusów przegubowych.

Nowe autobusy elektryczne będą wyposażone w klimatyzację, monitoring, system informacji pasażerskiej, platformy ułatwiające wsiadanie i wysiadanie osobom poruszającym się na wózkach oraz bezemisyjny system ogrzewania. Będą wykorzystywane na czterech liniach 144, 173, 179 i częściowo 503, kursujących przez Aleje Trzech Wieszczów, a więc w rejonie miasta, gdzie odnotowywane są największe przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza.

Zgodnie z podpisaną umową MPK SA otrzyma dofinansowanie na realizację tego zadania w wysokości prawie 110 mln zł.

Przypomnijmy, że 20 grudnia MPK SA ogłosiło przetarg na dostawę 50 nowych przegubowych autobusów elektrycznych o długości 18m. To już drugie podejście krakowskiego przewoźnika do wyboru dostawcy nowych bezemisyjnych pojazdów. Poprzedni przetarg, w którym oferty  złożyło dwóch producentów, został unieważniony. Powodem tej decyzji był fakt, że oferta z najniższą ceną przewyższała kwotę, którą MPK zamierzało przeznaczyć na sfinansowanie tego zamówienia.