Aktualności

05.02.2020 MAN zaprezentował nowe modele elektrycznego i gazowego autobusu

W środę, 5 lutego przedstawiciele firmy MAN Truck & Bus Polska zaprezentowali krakowskiemu przewoźnikowi nowe modele miejskich autobusów. Był to 12-metrowy MAN Lion’s City 12C z napędem na gaz oraz dziewięcioosobowy mikrobus MAN eTGE z napędem elektrycznym. Dodatkowo prezentowane były dwa minibusy wyposażone w silniki spełniające normę Euro 6: Mercus TGE City oraz minibus przystosowany do przejazdów na dłuższych trasach, gdzie każdy fotel pasażera jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa.

To co wyróżnia autobus Lion’s City to napęd hybrydowy, gazowo-elektryczny. Pojazd jest wyposażony w moduł EfficientHybrid umożliwiający m.in. rekuperację energii wytwarzanej podczas hamowania. Zgromadzona energia elektryczna jest wykorzystywana podczas ruszania tego autobusu po zatrzymaniu się na przystanku czy też na skrzyżowaniach. Dzięki temu zużywa on mniej paliwa, emituje mniej substancji szkodliwych oraz zmniejsza hałas.

Niewielki autobus elektryczny MAN eTGE jest wyposażony w baterie umieszczone pod podłogą.  Mogą być one ładowane przez wtyczkę plug-in. W środku, poza fotelami dla pasażerów, zamontowany jest też… stolik.

Warto podkreślić, że MPK SA cały czas jest zainteresowane różnego rodzaju innowacyjnymi rozwiązaniami stosowanymi w pojazdach komunikacji miejskiej, które nie tylko wpływają na zwiększenie komfortu pasażerów, ale także sprawiają, że te pojazdy są przyjazne dla środowiska i nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery.