Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność nośnika KKM

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w 2019 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

16.04.2020 MPK dezynfekuje tramwaje i autobusy wykorzystując lampy UV


MPK SA w Krakowie w trosce o bezpieczeństwo pasażerów i prowadzących zdecydowało się na dezynfekcję tramwajów i autobusów z wykorzystaniem lamp ultrafioletowych. Po raz pierwszy z tego rozwiązania krakowski przewoźnik skorzystał 6 kwietnia. Obecnie każdego dnia takiemu procesowi jest poddawanych kilkadziesiąt tramwajów i autobusów.

Dezynfekcję prowadzi firma „EKO-TECHNIKA” Jędrzej Zawadzki. Wykorzystuje ona w swoich sterylizatorach „UVC PERUN” te same promienniki, które są już stosowane m.in. w szpitalach oraz gabinetach zabiegowych i mają potwierdzoną skuteczność w niszczeniu bakterii i wirusów. Lampy UV o długości fal 254 nm są mocowane do specjalnych konstrukcji. Po włączeniu lamp proces dezynfekcji trwa 7 minut. Podczas tej dezynfekcji pojazdy są ustawiane w wydzielonej części hali, tak aby nikt nie miał do nich dostępu. Podczas działania promienników żadna osoba nie może przebywać w pobliżu, aby nie być narażoną na szkodliwe działanie fal ultrafioletowych (m.in. na skórę i oczy).

Niezależnie od tego MPK SA już od 2 marca każdego dnia dezynfekuje przy pomocy specjalnych środków wszystkie tramwaje i autobusy, a przede wszystkim te elementy, których dotykają pasażerowie (przyciski, poręcze, uchwyty, kasowniki i automaty biletowe).

MPK SA zdecydowało także o ozonowaniu części pomieszczeń na terenie każdej zajezdni tramwajowej i autobusowej. Ozonowanie odbywa się każdego dnia od poniedziałku do piątku i jest prowadzone w szatniach, jadalniach oraz dyspozytorniach. Proces trwa od pół godziny do godziny. Po ozonowaniu wszystkie pomieszczenia są dokładnie wietrzone.

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS