Aktualności

28.06.2020

#ZwiedzajKrakow z okien zabytkowych tramwajów i autobusów

 

W niedzielę, 28 czerwca po raz pierwszy w tym roku na krakowskie ulice wyjechały zabytkowe tramwaje i autobusy w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. W tym roku historyczne wagony znów kursują na dwóch trasach – z ul. św. Wawrzyńca przez centrum miasta do Cichego Kącika oraz do Nowej Huty do Pleszowa. To znakomita okazja, aby zobaczyć nie tylko piękne krakowskie zabytkowe tramwaje, ale także zwiedzić miasto podróżując obok najbardziej znanych miejsc, ale także tych jeszcze nieodkrytych.

 

Punktualnie o 11.00 z przystanku Dajwór w kierunku Cichego Kącika po raz pierwszy w tym roku ruszył historyczny tramwaj na linii nr 0. Do dyspozycji pasażerów był na tej trasie pociąg złożony z trzech krakowskich wagonów: SN2 oraz dwóch przyczep PN2. Wszystko z myślą o tym, aby jak najwięcej osób mogło jednocześnie podróżować. Punktualnie o 11.45 z ul. św. Wawrzyńca wyjechały też tramwaje do Pleszowa. Był to skład wagonów N i dwie przyczepy: ND i 4ND. Trasa tej linii przebiega obok Kopca Wandy. Odjazdy tak zostały zaplanowane, aby przed kursem powrotnym do centrum pasażerowie tej linii mieli czas wejść na ten piękny krakowski kopiec i sprawdzić jaki widok rozciąga się z jego szczytu.

Tego samego dnia, 28 czerwca kursowały także zabytkowe autobusy. Na specjalnej linii nr 324 z os. Podwawelskiego przez most Grunwaldzki, ul. Stradomską, Straszewskiego, Basztową, pl. Matejki, Olsza, rondo Barei do Prądnika Czerwonego, woziły pasażerów wyjątkowe pojazdy, takie jak Ikarus 280, „Ogórek”, czy San H01.

Gorąco zachęcamy do korzystania z możliwości zwiedzania Krakowa z okien zabytkowych pojazdów. Jednocześnie przypominamy, że podczas przejazdu obowiązuje aktualna taryfa biletowa (w tym roku nie będzie możliwość zakupu biletu u osób z obsługi linii). W zabytkowych tramwajach i autobusach pasażerowie mają obowiązek posiadania maseczek. Podobnie jak w innych pojazdach także na Krakowskiej Linii Muzealnej jest limit osób, które jednocześnie mogą podróżować (obecnie wynosi on 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc). Dokładna informacja o liczbie osób, które będą mogły jednocześnie podróżować została umieszczona przy drzwiach wewnątrz pojazdów. Zabytkowe tramwaje i autobusy będą także dezynfekowane, w tym szczególnie te elementy, których dotykają pasażerowie.

Szczegółowy rozkład jazdy KLM, która tradycyjnie będzie miała numer „0” jest dostępny na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl. Obsługą historycznych pojazdów będzie się zajmować tradycyjnie Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych.

Krakowska Linia Muzealna jest częścią kampanii informacyjno-społecznej „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”, która trwa już od 30 maja. W ramach działań realizowanych w czasie akcji Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowego zapraszają do ponownego odkrywania piękna naszego miasta oraz spacerowania śladem tematycznych tras, które można znaleźć na stronie Krakow.Travel. Linia będzie zatrzymywać się w pobliżu muzeów, które są partnerami kampanii i specjalnie na ten cel przygotowały specjalne oferty dla krakowianek i krakowian. Szczegóły na temat kampanii można znaleźć na stronie www.badzturysta.pl. Zachęcamy także do zamieszczania w mediach społecznościowych zdjęć oraz materiałów video z podróży zabytkowymi tramwajami oraz dodawania hashtagów #badzturysta, #zwiedzajkrakow oraz #badzturystawswoimmiescie, a także oznaczania profili MPK S.A. w Krakowie i kampanii (Facebook: Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków; Instagram: @BadzTurysta).

 

Film ze startu pierwszego historycznego tramwaju w tym roku można oglądać na naszym profilu na Facebooku: 

https://www.facebook.com/mpkkrakow/videos/611360143094065/