Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Zaplanuj podróż

 

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Jakie zachowanie współpasażera najbardziej przeszkadza w podróży komunikacją miejską:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Zakres działania MPK

MPK S.A. – to przewoźnik, nie organizator transportu

 

 Od 1 sierpnia 2006 roku komunikacja miejska w Krakowie funkcjonuje na zupełnie nowych zasadach. Wynikają one z umowy na świadczenie usług komunikacji miejskiej w Krakowie, którą Gmina Miejska Kraków podpisała z MPK S.A. Rozdziela ona wyraźnie funkcję przewoźnika od organizatora transportu miejskiego, którym obecnie jest Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. W wyniku tych zmian rola MPK S.A. ograniczona została do przewożenia pasażerów.

 

Zmieniły się również zasady finansowania przedsiębiorstwa. W związku z tym, że dochody ze sprzedaży biletów trafiają bezpośrednio do budżetu gminy, spółka nie otrzymuje już  dofinansowania z Gminy Miejskiej Kraków, które wcześniej pokrywało straty prowadzonej działalności. Źródłem przychodów MPK S.A. stało się wynagrodzenie za wykonaną pracę przewozową na liniach w komunikacji tramwajowej i autobusowej oraz za usługi wspomagające.

 

Mimo, że od zmian w komunikacji miejskiej minęło już ponad 20 miesięcy wielu krakowian, w tym również radnych miasta, nadal nie rozumie co tak naprawdę leży w kompetencjach przewoźnika. Świadczy o tym m.in. liczba pytań i uwag, które każdego dnia trafiają do pracowników MPK S.A., a które nie dotyczą działalności przedsiębiorstwa.

 

Co wykracza poza kompetencje MPK S.A.?

 

1. Lokalizacja przystanków

 

Wszystkie decyzje dotyczące stawiania nowych przystanków w mieście leżą w kompetencjach Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. MPK S.A.  nie ma żadnego wpływu na to czy nowe przystanki powstaną i gdzie zostaną zlokalizowane. Również organizacja i funkcjonowanie przystanków podczas remontów nie leży w kompetencji MPK S.A.

 

2. Zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów i tramwajów

 

O tym, jak często kursują tramwaje i autobusy decyduje Zarząd Infrastruktury Komunalnej
i Transportu. MPK S.A. wykonuje jedynie polecenia ZIKiT. Jeżeli więc mieszkańcy chcieliby, aby autobus albo tramwaj, którym dojeżdżają do pracy czy szkoły kursował częściej powinni się zwrócić nie do MPK S.A. ale bezpośrednio do ZIKiT.

 

3. Zmiany tras komunikacji miejskiej

 

Wszelkie decyzje w sprawie zmian tras autobusów i tramwajów są podejmowane przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. To ta jednostka decyduje o wydłużeniu albo skróceniu linii.
W kompetencjach tej jednostki jest również organizacja objazdów podczas remontów. 

 

4. Uruchamianie nowych linii

 

Bardzo często do MPK S.A. trafiają prośby od mieszkańców Krakowa oraz podkrakowskich gmin, którzy chcą, aby przedsiębiorstwo uruchomiło nową linię autobusową. Taką decyzję może jednak podjąć tylko ZIKiT, który odpowiada za organizację komunikacji miejskiej na terenie całej aglomeracji Krakowskiej, a więc miasta Kraków oraz kilkunastu okolicznych gmin, do których kursują autobusy MPK S.A.

 

5. Ustalanie cen biletów

 

Do MPK S.A. przychodzą również pytania dotyczące cen biletów. O tym jednak, czy bilety podrożeją, albo czy zostanie wprowadzona dodatkowa ulga nie decyduje MPK S.A. tylko Rada Miasta Krakowa. To radni miasta ustalili obecnie obowiązujące ceny biletów na komunikacje miejską w Krakowie. Tylko do nich zależy także czy w przyszłości zostaną one zmienione.

 

W kompetencjach MPK S.A. nie leży również wprowadzanie nowych rodzajów biletów. Nową taryfę z nowymi rodzajami biletów (m.in. biletem aglomeracyjnym), która została wprowadzona
w styczniu 2008 roku, przygotował Zarząd Dróg i Transportu, obecnie Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

 

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące organizacji komunikacji miejskiej pasażerowie powinni więc kierować bezpośrednio do ZIKiT.

 

Kontakt:

 

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, ul. Centralna 53, 31-586 Kraków,

strona internetowa: www.zikit.krakow.pl.

Sekretariat, tel. (012) 616-74-23.

 


Za co odpowiada MPK S.A.?

 

Po reorganizacji transportu miejskiego w Krakowie zadaniem MPK S.A. jest:

 

1. Przewóz pasażerów

 

To najważniejsze i podstawowe zadanie MPK S.A. Dbamy o to, aby pasażer  bezpiecznie, komfortowo i szybko dojechał tam gdzie zaplanował. To dlatego przewoźnik kupuje nowoczesne, niskopodłogowe autobusy i tramwaje. Aby zwiększyć bezpieczeństwo montuje kamery, które rejestrują wszystko co dzieje się wewnątrz pojazdów.

 

2. Dystrybucja biletów

 

Dodatkowym zadaniem MPK S.A. jest zapewnienie odpowiedniej dystrybucji biletów. Aby ułatwić zakup biletu pasażerom przedsiębiorstwo uruchomiło system Krakowskiej Karty Miejskiej, dzięki któremu w 62 automatach można samodzielnie wykupić bilet okresowy. Dodatkowo w znacznej części pojazdów zostały zamontowane automaty mobilne.

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS