Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Zaplanuj podróż

 

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Jakie cyklicznie organizowane przez MPK SA w Krakowie wydarzenie jest najciekawsze:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Zakres działania MPK

 

Informacje o usłudze przewozowej świadczonej przez
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie

 

MPK S.A. w Krakowie realizuje usługę przewozową na podstawie umowy na świadczenie usług komunikacji miejskiej w Krakowie podpisanej z Gminą Miejską Kraków. Za organizację transportu miejskiego jest odpowiedzialny Zarząd Dróg Miasta Krakowa (ZDMK).

 

Za co odpowiada MPK S.A. w Krakowie?

1. Przewóz pasażerów

To najważniejsze i podstawowe zadanie MPK S.A. w Krakowie 

Krakowski przewoźnik dba o to, aby pasażerowie  bezpiecznie, komfortowo i szybko podróżowali. MPK S.A. w Krakowie systematycznie kupuje nowoczesne, niskopodłogowe autobusy i tramwaje.

Część linii autobusowych miejskich obsługuje prywatny przewoźnik, firma Mobilis, który odpowiada za jakość przewozu na obsługiwanych przez siebie połączeniach. 

2. Dystrybucja biletów

Dodatkowym zadaniem MPK S.A. w Krakowie jest zapewnienie odpowiedniej dystrybucji biletów. Aby ułatwić zakup biletu pasażerom, MPK S.A. w Krakowie uruchomiło system Krakowskiej Karty Miejskiej, dzięki któremu bilet można kupić w automatach stacjonarnych zlokalizowanych w różnych punktach miasta oraz w automatach mobilnych zamontowanych w pojazdach MPK S.A. w Krakowie.

 

Co wykracza poza kompetencje MPK S.A. w Krakowie?

1. Lokalizacja przystanków

Wszystkie decyzje dotyczące ustalania lokalizacji nowych przystanków w mieście leżą w kompetencjach Zarządu Dróg Miasta Krakowa.  Dotyczy to również organizacji i funkcjonowania przystanków podczas remontów.

2. Zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów i tramwajów

O tym, jak często kursują tramwaje i autobusy, decyduje Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

3. Zmiany tras komunikacji miejskiej

Wszelkie decyzje w sprawie zmian tras autobusów i tramwajów są podejmowane przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa. To ta jednostka decyduje o wydłużeniu albo skróceniu linii. W kompetencjach ZDMK jest również wyznaczanie tras objazdowych podczas remontów. 

4. Uruchamianie nowych linii

Taką decyzję może podjąć tylko Zarząd Dróg Miasta Krakowa, który odpowiada za organizację komunikacji miejskiej na terenie całej aglomeracji Krakowskiej, a więc miasta Kraków oraz kilkunastu okolicznych gmin, do których kursują autobusy MPK S.A. w Krakowie.

5. Ustalanie cen biletów

O cenach biletów i ulgowych przejazdach decyduje Rada Miasta Krakowa, od której zależy czy taryfa biletowa zostanie zmieniona.

6. Kontrola biletów

Kontrolą biletów z upoważnienia organizatora Komunikacji Miejskiej w Krakowie czyli Zarządu Dróg Miasta Krakowa, zajmują się Zakłady Wielobranżowe „Renoma” Sp. z o.o. z filią w Krakowie, przy ul. Wileńskiej 2 A.

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS