Aktualności

29.04.2023

20 nowych Lajkoników już w KrakowieDo zajezdni tramwajowej Nowa Huta został 29 kwietnia dostarczony 20. nowy Lajkonik II. Wagon będzie teraz przygotowywany do wyjazdu na regularną linię.

Dobra wiadomość dla pasażerów jest też taka, że 18 z tych wagonów zostało już odebranych i może przewozić pasażerów. Wśród nich 13 stacjonuje w zajezdni w Nowej Hucie, a 5 w zajezdni Podgórze Przypomnijmy, że nowe Lajkoniki II po raz pierwszy wyjechały na regularne linie 24 listopada 2022 roku.

 

W nowych tramwajach jest więcej przestrzeni z niską podłogą, a także więcej miejsca dla osób poruszających się na wózkach. Tramwaje są wyposażone między innymi w klimatyzację, automat biletowy, system informacji pasażerskiej, kamery oraz porty USB do ładowania smartfonów.

Kraków zamówił w sumie 60 nowoczesnych, niskopodłogowych i klimatyzowanych tramwajów. Ich dostawy mają się zakończyć w 2023 roku. Nowe tramwaje umożliwią wycofywanie z ruchu kolejnych wagonów wysokopodłogowych. Wszystko po to, aby na wszystkich krakowskich liniach kursowały wyłącznie pojazdy z niską podłogą.

Przypomnijmy, że MPK SA w Krakowie otrzymało dofinasowanie ze środków unijnych do zakupionych 10 nowych tramwajów w wysokości 52,4 mln zł.