Aktualności

27.08.2023

Na Krakowską Linię Muzealną wyjechał wagon 4N i ND

W niedzielę, 27 sierpnia do obsługi linii nr 0 został wyznaczony skład historycznych krakowskich wagonów 4N i ND. Warto zwrócić uwagę, że doczepny wagon ND z numerem 502 do tej pory kursował jako element potrójnego składu N-ek złożonego z wagonu N z Warszawy oraz ND z Poznania oraz właśnie krakowskiego wagonu ND. Zarówno tramwaj N z Warszawy jak i wagon ND z Poznania pojawiały się już na ulicach miasta nie tylko w potrójnym składzie, ale także w połączeniu z innymi wagonami. W niedzielę miłośnicy historycznych pojazdów mieli szansę przejazdu również krakowskim wagonem doczepnym ND w innej konfiguracji, bo w połączeniu z wagonem 4N. Jednocześnie zapewniamy, że wyjątkowy potrójny skład wagonów typu N z Warszawy, Krakowa i Poznania jeszcze się pojawi na torach w tej edycji Krakowskiej Linii Muzealnej.

Wagon typu 4N został wyprodukowany w 1958 roku w Chorzowie.  Co ciekawe to on w ubiegłym roku w ramach wymiany MPK SA w Krakowie z MPK Poznań kursował w stolicy Wielkopolski. Tam też zresztą w przeszłości przez wiele lat służył mieszkańcom - woził mieszkańców Poznania aż do 1992 roku. Po wycofaniu z ruchu liniowego przekwalifikowano go na pojazd gospodarczy, z czasem jednak był coraz rzadziej użytkowany. We wrześniu 2017 roku, praktycznie już bez wyposażenia, został kupiony i przewieziony do Krakowa, gdzie został poddany gruntownemu remontowi. W 2021 roku, jako pojazd historyczny, wrócił na torowiska kursując na Krakowskiej Linii Muzealnej.

W niedzielę wagony na linii nr 0 kursowały po swojej stałej trasie z przystanku Dajwór do Cichego Kącika. Rozkład jazdy KLM jest dostępny na stronie www.mpk.krakow.pl

Opłata za przejazd Krakowską Linią Muzealną jest zgodna z obowiązującą taryfą biletową w I strefie. Na linii 0 zachowują ważność bilety okresowe wykupione na wszystkie linie. Obsługę konduktorską w pojazdach zabytkowych zapewnia Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych. Wręczają oni pasażerom specjalne pamiątkowe bilety.

 

fot. A. Wojtas