Aktualności

03.09.2023

W niedzielę zabytkowe tramwaje kursowały na linii nr 0 i 15


W niedzielę, 3 września, po raz kolejny w tym roku historyczne wagony wyjechały na krakowskie ulice. Była to już ostatnia szansa w tym roku na przejazd tramwajami na linii nr 15 (Pleszów – Cichy Kącik). Warto było się wybrać w podróż na tej trasie także ze względu na historyczny tabor, który na niej kursował. Pojawił się na niej skład złożony z trzech wagonów typu N z Warszawy, Krakowa i Poznania (wagony trafiły do stolicy Małopolski w  ramach wymiany MPK SA w Krakowie z Tramwajami Warszawskimi i MPK Poznań). Na linii nr 15 pojawił się także wagon 102Na oraz 105NT. Warto podkreślić, że wagon 105NT pojawił się na krakowskich torach po raz pierwszy w tym roku. Tramwaj typu 105NT był eksploatowany w Krakowie w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Ten typ tramwaju nie jest powszechnie znany, bo powstał w niewielu egzemplarzach i nigdy nie trafił do dużej seryjnej produkcji. Odbudowa wagonu 105NT pewnie nie byłaby możliwa, gdyby nie współpraca z Tramwajami Śląskimi. W 2007 roku taki właśnie wagon wypożyczono z Katowic, aby pełnił rolę holownika w Stacji Obsługi i Remontów MPK. Wtedy jego zadaniem było przetaczanie pudeł jak i całych wagonów NGT6 pomiędzy halami. Ostatecznie wagon udało się odbudować w 2022 roku. Na ulicach wyróżnia go barwa, bowiem wagon pomalowany został na czerwony kolor, który był charakterystyczny dla śląskiej komunikacji skąd się wywodzi.

Historyczne tramwaje na linii nr 15 kursowały na trasie: „Pleszów” – ul. Igołomska, ul. Ujastek Mogilski, al. Solidarności, al. Jana Pawła II, al. Pokoju, al. Powstania Warszawskiego, ul. Lubicz, ul. Basztowa, ul. Dunajewskiego, ul. Podwale, ul. Piłsudskiego, al. 3 Maja – „Cichy Kącik”. Linia będzie kursować w godz. ok. 11.00–17.00 co 60 minut.

W niedzielę funkcjonowała także linia nr 0 (Dajwór – Cichy Kącik). Kkursował tam wagon 102N.

Przypominamy, że linia nr 0 kursuje w każdą niedzielę po trasie: „Dajwór” – ul. Na Zjeździe, ul. Limanowskiego, ul. Krakowska, ul. Stradomska, ul. św. Gertrudy, ul. Dominikańska, ul. Franciszkańska, ul. Straszewskiego, ul. Piłsudskiego, al. 3 Maja – „Cichy Kącik”. Powrót: „Cichy Kącik” – al. 3 Maja, ul. Piłsudskiego, ul. Podwale, ul. Basztowa, ul. Westerplatte, ul. Starowiślna – „Dajwór”.

Opłata za przejazd odbywa się na podstawie obowiązującej taryfy. Rozkład jazdy jest dostępny na stronie www.mpk.krakow.pl Obsługę konduktorską w pojazdach zabytkowych zapewnia Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych. Będą oni wręczać pasażerom specjalne pamiątkowe bilety.