Aktualności

12.04.2024

Obchody Dni Ziemi w Krakowie


W niedzielę, 14 kwietnia na terenie Nowohuckiego Centrum Kultury wspólnie świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Bardzo się cieszymy, że krakowianie odwiedzili nas tego dnia.

MPK SA w Krakowie dla uczestników udostępniło zeroemisyjne pojazdy: autobus i radiowóz zasilane energią elektryczną. Każdy mógł wejść do kabiny kierowcy i zapytać prowadzących, jak prowadzi się takie elektryczne pojazdy. Dla najmłodszych zostały przygotowane także konkursy wiedzy o krakowskiej komunikacji z nagrodami. Rozdawaliśmy także kartonowe modele autobusów elektrycznych do składania.

22 kwietnia każdego roku obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tym razem odbędzie się on pod hasłem „Planeta kontra tworzywa sztuczne”, wspierającym plan wyeliminowania tworzyw sztucznych poprzez zmniejszenie ich produkcji o 60% do 2040 r.

Pierwszy raz Dzień Ziemi został zorganizowany w roku 1970. Od tego czasu przekształcił się w największe wydarzenie obywatelskie na Ziemi, aktywizując miliardy ludzi w 192 krajach, aby chronić naszą planetę i walczyć o lepszą przyszłość.

Do tej proklimatycznej i proekologicznej inicjatywy przyłączył się także Kraków, co roku zapraszając mieszkańców do udziału w wydarzeniach edukacyjnych, propagujących rzetelną wiedzę na temat przyczyn i skutków postępujących zmian klimatu, a także kształtujących dobre prośrodowiskowe nawyki i postawy.

W tym roku święto Ziemi jest w naszym mieście celebrowane kilka dni. W związku z drugą turą wyborów samorządowych, świętowanie rozpoczęliśmy imprezą plenerową właśnie w niedzielę, 14 kwietnia na terenach Nowohuckiego Centrum Kultury.