Aktualności

24.05.2012

Kierowcy uczą się jak pomóc niewidomemu w podróży

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA rozpoczęło współpracę ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Efektem tej współpracy są specjalne szkolenia dla motorniczych i kierowców dotyczące tego, jak się zachować, aby zapewnić osobie niewidomej lub słabowidzącej bezpieczną i komfortową podróż miejskim autobusem i tramwajem. Warto podkreślić, że podczas takiego szkolenia uczestnicy mogli na własnej skórze doświadczyć jak to jest, kiedy ma się bardzo poważną wadę wzroku. Każdy z prowadzących mógł bowiem przymierzyć specjalne okulary w znacznym stopniu ograniczające zdolność widzenia. Jednocześnie każdy z kierowców i motorniczych biorących udział w takim szkoleniu był szczegółowo instruowany jak pomagać czekającej na przystanku osobie niewidomej podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu. W tym roku odbyło się już kilka takich szkoleń. Wzięło w nich udział kilkudziesięciu prowadzących.

Podobne działania MPK SA prowadziło także w przeszłości. Szkolenia dla kierowców i motorniczych prowadziły oprócz przedstawicieli środowisk niewidomych, także osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.
Warto podkreślić, że krakowski przewoźnik stara się cały czas poprawiać komfort przejazdu osobom niepełnosprawanym. To przede wszystkim dla nich w krakowskich tramwajach i autobusach funkcjonuje głosowe zapowiadanie przystanków oraz kupowane są nowe niskopodłogowe pojazdy. W dwóch krakowskich tramwajach testowany jest także specjalny przycisk emitujący dźwięk do otwierania drzwi, który ma ułatwić podróżowanie właśnie osobom niewidomym i słabowidzącym.