Aktualności

25.04.2019

1 maja zmiana cen biletów komunikacji miejskiej – to warto wiedzieć


W dniu 1 maja, zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa, zmieni się cennik biletów komunikacji miejskiej. Warto już teraz sprawdzić, co to oznacza dla użytkowników komunikacji miejskiej w Krakowie.

·      Pasażerowie, którzy po tym terminie będą posiadać stare bilety jednorazowe i czasowe nie muszą się martwić. Będą mieć aż trzy miesiące czasu, aby wymienić je za dopłatą na nowe bilety. Do 31 lipca będą mogli to zrobić w każdym z sześciu Punktów Sprzedaży Biletów (adresy i godziny otwarcia PSB są podane na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl). Po tym terminie stare bilety stracą ważność i nie będzie można ich wymienić.

·       Wszystkie bilety okresowe nabyte przed terminem wejścia w życie uchwały będą mogły być wykorzystywane do upływu terminu ich ważności, na zasadach dotychczas obowiązujących.

·       Wszystkie rodzaje biletów od 1 maja będzie można kupić w automatach biletowych. Zmiana cennika zostanie uwzględniona w układzie biletów na ekranach automatów, tak aby jak najbardziej ułatwić pasażerom ich zakup. Na głównym ekranie będą dla pasażerów od razu dostępne 4 najczęściej kupowane bilety („20-minutowy” normalny i ulgowy oraz „jednoprzejazdowy lub ważny 50 minutowy” – normalny i ulgowy). Obok nich znajdzie się możliwość wyboru dowolnych biletów z pełnej oferty, w tym biletów okresowych. W automatach pojawi się także dodatkowo wybór biletów do i z lotniska, gdzie turyści będą mogli kupić bilet jednorazowy i 90-minutowy.

·       Będąc mieszkańcem Krakowa lub płacąc tutaj podatki warto uzyskać uprawnienia Karty Krakowskiej. Aby to zrobić wystarczy wejść na stronę

www.kk.krakow.pl

 

, założyć konto i wypełnić wniosek. Wniosek można także złożyć dzięki aplikacji Karty Krakowskiej, którą można pobrać na smartfona. Każda osoba, która posiada uprawnienia Karty Krakowskiej od 1 maja kupi bilet miesięczny sieciowy za 69 zł, a więc o 3 zł taniej niż to było do tej pory.

 

·       Bilet jednorazowy, bilety czasowe ważne 20, 50 i 90 minut oraz bilet weekendowy rodzinny będą uprawniać do przejazdu w całej aglomeracji, a więc w Krakowie i okolicznych gminach do których kursują autobusy MPK SA w Krakowie. Te rodzaje biletów nie będą się już dzielić na bilet miejski (ważny tylko w granicach Krakowa) i aglomeracyjny i będą dostępne w tej samej cenie. 

·       Prowadzący pojazdy komunikacji miejskiej, w przypadku gdy wewnątrz z jakiegoś powodu nie będzie działał automat, będą sprzedawali wyłącznie bilety 90-minutowe w cenie 6 zł normalny i 3 zł ulgowy.

·       Osoby posiadające bilet na 1 lub 2 linie nadal będą mogły korzystać z przejazdów wszystkimi innymi liniami, których trasa pokrywa się z trasą tych linii. Zlikwidowana zostanie jednak zasada, że wspólna trasa oznacza odcinek od przystanku poprzedzającego rozpoczęcie wspólnej trasy do pierwszego przystanku po ustaniu wspólnej trasy. Od 1 maja zacznie obowiązywać zasada, że rozpoczęcie lub ustanie wspólnej trasy następuje na przystankach o tej samej nazwie, rozpoczynających (lub kończących) wspólny odcinek.

Szczegółowy cennik biletów jest dostępny na stronie

www.ztp.krakow.pl