Aktualności

29.08.2021

Karta Krakowska najlepszym sposobem na przejazd do szkoły

 


Wkrótce rozpocznie się rok szkolny i uczniowie wrócą do zajęć. Krakowskie tramwaje i autobusy już od połowy sierpnia kursują ze zwiększoną częstotliwością. Wszystkich uczniów zachęcamy do wybierania komunikacji miejskiej. Przypominamy, że uczniowie szkół podstawowych mają prawo do przejazdów bezpłatnych. Z kolei osoby, które rozpoczynają lub kontynuują naukę w szkołach średnich i są mieszkańcami Krakowa lub ich rodzice płacą podatki w Krakowie mają prawo do zakupu biletów ulgowych Karty Krakowskiej. 

 

Uprawnienia Karty Krakowskiej umożliwiają zakup biletów po znacznie niższej cenie. Dla przykładu koszt popularnego biletu miesięcznego ulgowego na wszystkie linie w I strefie dla osoby zameldowanej w Krakowie lub płacącej tu podatki to 40 zł. Bez tych uprawnień ten sam bilet będzie kosztował 74 zł. Koszt biletu z uprawnieniami KK będzie więc niższy o niemal 50 proc.

Przypomnijmy, że do korzystania z Karty Krakowskiej uprawnione są osoby na stałe zameldowane w Krakowie lub odprowadzające tu podatek PIT (czyli wskazujące, że miejscem zamieszkania jest Kraków). Wniosek o wydanie takich uprawnień najłatwiej jest złożyć bez wychodzenia z domu na stronie internetowej www.kk.krakow.plWystarczy się tam zarejestrować podając adres mailowy, a następnie wpisać wymagane dane dotyczące m.in. miejsca zamieszkania oraz wybrać nośnik uprawnień. Uczniowie, którzy skończyli 16 lat mogą już samodzielnie złożyć taki wniosek o wydanie uprawnień Karty Krakowskiej.

 

Zachęcamy do wyboru aplikacji Karty Krakowskiej lub Krakowskiej Karty Miejskiej jako nośnika uprawnień i kupowanych biletów. Aplikacje są bezpłatne, aby je pobrać, wystarczy w wyszukiwarce w internetowym sklepie wpisać ich nazwę: „Karta Krakowska” lub „Krakowska Karta Miejska”. Użytkownicy, którzy mają już status mieszkańca i korzystają z mobilnej Karty Krakowskiej (mKK) lub Krakowskiej Karty Miejskiej (mKKM) mogą sprawdzić ważność biletów mobilnych, mogą zakupić nowy bilet, mogą także generując kod QR okazać bilet podczas kontroli.

 

Uprawnienia Karty Krakowskiej można także zapisać na karcie plastikowej, która jest wydawana w Punktach Sprzedaży Biletów.

W przypadku pytań dotyczących wniosków o wydanie lub przedłużenie uprawnień Karty Krakowskiej można się kontaktować z Infolinią Karty Krakowskiej czynną od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00: (12) 254 14 00, kontakt@kk.krakow.pl