Aktualności

05.10.2021

Defibrylator jest już dostępny na pętli Czerwone Maki P+R

 

 

Jeden z dziesięciu nowo zakupionych defibrylatorów, które zostały przekazane do zainstalowania w ogólnodostępnych miejscach na terenie Krakowa, jest już dostępny w budynku poczekalni przy pętli Czerwone Maki P+R.

 

Urządzenia zostały kupione w ramach programu „Bezpieczny Kraków”, a ich uroczyste przekazanie odbyło się 1 października.  

 

Przypomnijmy, że do tej pory w przestrzeni publicznej Krakowa zostało oddanych do użytku 31 urządzeń. 29 defibrylatorów umieszczono w miejscach publicznych i są one powszechnie dostępne, a dwa znajdują się na wyposażeniu radiowozów straży miejskiej.

Lokalizację wszystkich urządzeń AED dostępnych publicznie na terenie Krakowa (również tych, które zamontowały inne podmioty i instytucje) można zobaczyć na aktualizowanej na bieżąco mapie w serwisie programu „Bezpieczny Kraków” pod adresem bezpieczny.krakow.pl/ratuj.

Warto pamiętać, że podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej z użyciem defibrylatora serca w jak najkrótszym czasie od wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia, zwiększa szansę na przeżycie osoby poszkodowanej. Dlatego tak ważne jest, aby urządzenia AED były rozmieszczone w przestrzeni publicznej i w miejscach łatwo dostępnych.

Urządzenia AED są bezpieczne i łatwy w obsłudze, gdyż krok po kroku za pomocą poleceń głosowych i wizualnych przeprowadzą przez akcję ratowniczą.

Więcej na temat AED na stronie internetowej bezpieczny.krakow.pl.