Aktualności

27.12.2021

Lajkoniki i elektryczne autobusy dla mieszkańców – MPK podsumowuje 2021 rok 

W 2021 roku mieszańcy Krakowa nie mogli narzekać na brak inwestycji w nowoczesny i przyjazdy dla środowiska tabor. Już w marcu zaczęły kursować nowe przegubowe autobusy elektryczne, których w sumie MPK SA zamówiło 50. Z kolei w czerwcu zakończył się projekt dostawy 50 nowoczesnych tramwajów Lajkonik, z których korzystają m.in. mieszkańcy Nowej Huty (Lajkoniki kursują m.in. na linii nr 9 i 14).

 

Poza zakupami nowy pojazdów, w 2021 roku MPK SA zakończyło także modernizację 28 dwukierunkowych wagonów GT8, w których została zamontowana niska podłoga i klimatyzacja.

W 2021 roku pasażerowie zyskali nową możliwość zapłaty za bilet – chodzi o wprowadzenie w automatach biletowych formy płatności BLIK. Dla pasażerów zostały również udostępnione nowe aplikacje: „mKKM” – do zakupu biletów okresowych oraz TELE-BUS Kraków - do zamawiania usługi przejazdu popularnym autobusem na telefon w rejonie Rybitw i Płaszowa.

MPK SA w 2021 roku rozpoczęło także numerację przystanków, co pomoże pasażerom nie znającym miasta w poruszaniu się i ustaleniu, w którym dokładnie miejscu będą wsiadać i wysiadać z tramwaju czy autobusu.

Dla mieszkańców Krakowa w 2021 roku w okresie wakacyjnym zostały uruchomione specjalne linie rekreacyjne, dzięki którym łatwo można było dojechać do atrakcyjnych podkrakowskich miejscowości, takich jak: Ojców, Niepołomice czy Będkowice.